İran Dışişleri Bakanlığı, İngiltere Büyükelçisini bakanlığa çağırdı

İran Dışişleri Bakanlığı, İngiltere'den Kasım Süleymani'nin öldürülmesiyle ilgili yapılan açıklamaların ardından, Tahran Büyükelçisini bakanlığa çağırdı.07-01-2020 21:27

İngiltere’nin Tahran Büyükelçisi Rob Macaire, Kasım Süleymani’nin öldürülmesiyle ilgili İngiliz yetkililerin yaptığı açıklamalar nedeniyle İran Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Tahran yönetiminin İngiliz yetkililerin yaptığı açıklamaları kınadığı ve bu yöndeki protesto notasının Macaire’e iletildiği belirtildi.

JOHNSON: BİNLERCE SİVİL VE BATILI PERSONELİN ÖLÜMÜNDE PAYI VAR

İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü’nün komutanı Kasım Süleymani’nin ABD tarafından düzenlenen suikastla öldürülmesini değerlendiren İngiltere Başbakanı Boris Johnson, “Bölgede yıkıcı, istikrarsızlaştırıcı eylemlerden sorumlu olan, binlerce masum sivil ve Batılı personelin ölümünde payı olan Süleymani, tüm çıkarlarımız için tehdit oluşturuyordu. Ölümüne ağlamayacağız. Ancak misilleme çağrılarının daha fazla şiddete yol açacağı aşikardır ve bu kimsenin çıkarına değildir” ifadelerini kullanmıştı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab da Süleymani’nin “bölgeyi istikrarsızlaştırmak ve Batılı güçlere saldırmak için milisleri kullandığını” söylemişti. İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ise bugün yaptığı açıklamada, “İran’ın tahripkar cinayetlerine karşı sabır sona ermiştir” demişti.