İran: Bazı prenslerin maceraperestliği Ortadoğu'ya zarar verecek

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman'ı işaret ederek, "Bazı prenslerin maceraperestliği Ortadoğu'ya zarar verecek" dedi.21-11-2017 17:37

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bölgede yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulundu. 

'HİZBULLAH, LÜBNAN HALKININ BİR PARÇASI'

Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri'nin istifa etmesinin ardından Suudi Arabistan ile İsrail'in Lübnan'a ilişkin planlarına dair uyarılarda bulunan Ruhani, bölge ülkelerinden "İsrail'in tuzağına düşmemelerini" istedi.

Ruhani, Lübnan Hizbullahı'nın da Lübnan halkının bir parçası olduğunu belirterek, "Silahları sadece savunma amaçlı" dedi.

'BAZI PRENSLERİN MACERAPERESTLİĞİ ORTADOĞU'YA ZARAR VERECEK'

Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman'ı işaret eden Ruhani, açıklamasında, "Bazı bölgesel prenslerin maceraperestliği Ortadoğu'ya zarar verecek" ifadelerine de yer verdi.

'İRAN, BÖLGEYE EGEMEN OLMAYI ARZU ETMİYOR'

Sputnik'in aktardığı habere göre Ruhani, ayrıca Fransa Cumhubaşkanı Emmanuel Macron ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. 

Görüşmede "Bizim Irak ve Suriye'deki varlığımız bu ülkelerin terörle mücadele eden hükümetlerinin davetiyle gerçekleşti" diyen Ruhani "İran bölgeye egemen olmayı arzu etmiyor" dedi.