İran: ABD ile çatışma çıkarsa petrol fiyatı 100 doları aşar

ABD-İran gerginliği sürerken, Tahran’dan “Körfezde çekilen ilk tetik petrol fiyatlarını 100 doların üzerine çıkarır” açıklaması geldi.02-06-2019 20:57

ABD ve İran arasındaki gerginlik tırmanmaya devam ediyor. Tahran, iki ülkenin çatışmaya girmesi durumunda petrol fiyatlarının 100 doları aşacağı uyarısında bulundu.

euronews’in aktardığına göre İran dini lideri Ayetullah Ali Hameney’in askeri başdanışmanı Yahya Rahim Safevi yaptığı açıklamada, Körfez bölgesinde bulunan Amerikan savaş gemilerinin İran savunma sistemlerinin menzili içerisinde bulunduğu hatırlattı.

Bu bilgiyi Amerikan ordusunun da bildiğini söyleyen Safevi, “İran Körfezi’nde çekilen ilk tetik, petrol fiyatlarını 100 doların üzerine çıkarır. Bu Amerika, Avrupa’nın yanı sıra Japonya ve Güney Kore gibi ABD müttefikleri için altında kalkılamaz olacaktır.” dedi.

RUHANİ'DEN MÜZAKERE ŞARTI

Diğer yandan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, baskı sonucu müzakere yapmayacaklarını, ancak Washington’un kendilerine saygı göstermesi durumunda konuşabileceklerini söyledi.

Fars Haber Ajansı’nın aktardığı bilgiye göre Ruhani, “Karşı taraf müzakere masasına saygılı bir şekilde oturur ve uluslararası kurallara uyarsa biz de mantık çerçevesinde konuşmaya katılırız, müzakere emri verirse değil” şeklinde konuştu.