İran: ABD artık dünyanın tek süper gücü değil

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, ABD'nin son hamlesi olan İran Merkez Bankasının yaptırım listesine alınmasını değerlendirdi.21-09-2019 16:47

ABD'nin son hamlesi olan İran Merkez Bankasının yaptırım listesine alınmasını değerlendiren İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, "En ağır olan ilk yaptırımlardan sonra İran çıkış yolunu buldu ve iç potansiyel ile dost ülkeler sayesinde gelişimini sürdürdü" dedi.

ABD'nin açıkladığı yaptırımların yeni bir mesele değil, eski yaptırımların yeni bir şekilde açıklanmasından ibaret olduğunu belirten Musevi, "ABD'liler, İran'a karşı yürüttükleri yaptırım siyasetinin başarısız olduğunu kabul etmelidir. En ağır olan ilk yaptırımlardan sonra İran çıkış yolunu buldu ve iç potansiyel ile dost ülkeler sayesinde gelişimini sürdürdü" açıklaması yaptı.

ABD'yi artık dünyanın tek süper gücü olmadığını kabul etmeye çağıran Dışişleri Sözcüsü, "İran ile ilişkiler kurarak buradaki ekonomik fırsatlardan yararlanmak isteyen çok ülke var" dedi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu Görüşmeleri için gittiği New York'ta, konuya ilişkin, "Merkez Bankası'na yaptırım ABD'nin çaresizliğinin bir göstergesidir. Merkez Bankası önceden de yaptırım kapsamına alınmıştı. Yeniden yaptırım uygulayarak gıda ve ilaçların İran halkına ulaşmasını engellemek istiyorlar. Bu adım tüm uluslararası sözleşmelerin ihlalidir" açıklaması yapmıştı.