Irak'ta koronavirüs hastalarının kaldığı hastanedeki yangında can kaybı 64'e yükseldi

Covid-19 hastalarının kaldığı bölümde oksijen tüpünün patlamasından kaynaklandığı düşünülen yangında can kaybı 64’e yükseldi, yaklaşık 70 kişi de yaralandı.13-07-2021 09:54

Irak’ta yeni tip koronavirüs (Covid-19) hastalarının kaldığı hastanede çıkan yangında can kaybı 64’e yükseldi. Yangında 70’e yakın kişinin de yaralandığı belirtildi.

Irak’ın güneyindeki Zikar vilayetinde, Covid-19 hastalarının kaldığı İmam Hüseyin Hastanesi'nde dün yangın çıkmıştı. Gece saatlerinde çıkan yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesi sonucu kontrol altına alınabildi. Zikar Sağlık Müdürü Ammar Al-Zamili, yangın sonrasında yaptığı ilk açıklama 20 kişinin yanarak can verdiğini, 5 kişinin de yaralandığını açıklamıştı.

Irak resmi haber ajansının Zikar Sağlık Dairesi'ne dayandırdığı habere göre ise hayatını kaybedenlerin sayısının 64’e yükseldiği, yaklaşık 70 kişinin de yaralandığı bildirildi.

OKSİJEN TÜPÜNÜN PATLAMASINDAN KAYNAKLANDIĞI DÜŞÜNÜLÜYOR

Hastanenin Covid-19 hastalarının kaldığı bölümde oksijen tüpünün patlamasından kaynaklandığı düşünülen yangının kesin çıkış nedeni henüz açıklanmadı.

Zikar Valisi Ahmed Ğani El-Hafaci de toplantı sonrası yaptığı yazılı açıklamada, yangının nedenlerini araştırmak için üst düzey bir komitenin oluşturması ve nihai raporun 48 saat içinde sunularak, kamuoyuna duyurulması kararı alındığını belirtti.

Irak Başbakanı Mustafa Kazimi, bazı bakanlar ve güvenlik yetkilileriyle, Covid-19 hastalarının kaldığı hastanede çıkan yangını görüşmek için acil bir toplantı düzenledi.