Irak'ta ABD hedeflerine saldırılar artıyor

Irak'ta ABD Büyükelçiliği ve bazı askeri üslere peş peşe saldırılar düzenlendi.04-01-2020 22:53

Irak'ta ABD noktalarına saldırılar akşam saatlerinden beri sürüyor. Başkent Bağdat'taki Yeşil Bölge'de bulunan ABD Büyükelçiliği'ne ve  ABD askerlerinin kaldığı Beled'deki askeri üsse  füze atılırken, Musul'da da Al-Kindi Askeri Üssü'ne havan mermili saldırı düzenlendiği açıklandı.   

T24'te yer alan habere göre,  Bağdat Yeşil Bölge'de bulunan ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği yakınına, 2 adet füze atıldı. Saldırının kim tarafından yapıldığına dair bilgi verilmedi. Saldırı sonrası ABD Büyükelçiliği'nde uyarı sirenlerinin çaldığı da belirtildi. Yeşil Bölge'nin trafiğe açık olan kapıları güvenlik güçleri tarafından kapatıldı. Patlama sesleri duyulduğu esnada Bağdat semâlarında ABD helikopterleri görüldü. Irak medyasında yer alan habere göre, ABD askerlerinin bulunduğu Beled Askeri Hava Üssü'ne de füze saldırısı gerçekleştirildi. Beled'deki saldırıya ilişkin ayrıntılı bilgi verilmedi. İki ayrı bölgedeki füze saldırısının ardından Al Jazeera, Musul'daki Al-Kindi Askeri Üssü'ne de havan topuyla saldırı düzenlendiğini duyurdu. 6 havan topunun isabet ettiği Al-Kindi Askeri Üssü'nde bölgedeki Amerikan askerlerinin bulunduğu ve onların hedef alındığı açıklandı.

İRAN İNTİKAM AÇIKLAMASI YAPMIŞTI

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutatı ve İran'ın Ortadoğu siyasetinin mimarı olarak gösterilen General Kasım Süleymani cuma günü ABD tarafından düzenlenen bir suikast sonucu öldürülmüştü. Suikastın ardından 

Devrim Muhafızları'nın İran'ın güneyindeki Kerman eyaletinden sorumlu Komutanı General Gulamali Ebuhamza, ABD'den "intikam alma haklarını" saklı tuttuklarını açıklamıştı.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi de dün yaptığı olağanüstü toplantının ardından Süleymani suikastının sorumlularından "doğru zamanda, doğru yerde intikam alınacağını" söylemişti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise bugün Tahran'daki evinde Süleymani'nin ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Ruhani burada yaptığı değerlendirmede, "Amerikalılar işledikleri bu suçun sonuçlarını uzun yıllar boyunca yaşayacaklar. (Süleymani'nin) intikamı, bu bölgeden Amerika'nın pis elinin sonsuza kadar çektirildiği gün alınmış olacak" diye konuştu.