Irak ve Lübnan'ın ardından Ürdün de Suriye ile olan sınır kapısını tamamen açtı

Irak ve Lübnan'ın ardından Ürdün de Suriye ile olan ana sınır kapısını tamamen açtığını açıkladı. Ürdün'den Suriye'ye uçuşların da 10 yıllık aranın ardından yeniden başlayacağı bildirildi.29-09-2021 19:24

Ürdün'ün, Şam yönetiminin lkenin güneyinde kontrolü sağlamasının ardından 2018 yılında kısmen geçişlere açılan Nasib Cabir sınır kapısını tamamen açacağı bildirildi. Ürdün Sanayi ve Ticaret Bakanı Maha Ali, resmi El Memleke televizyonundan yayınlanan açıklamasında 'iki ülkenin de çıkarları doğrultusunda ikili ticaret hacmini artırmayı hedeflediklerini' söyledi.

IRAK VE LÜBNAN DA AÇMIŞTI

2011’de başlayan iç savaş öncesinde Suriye ile Ürdün arasında bir milyar dolarlık ticaret hacmi mevcuttu. Nasib Cabir sınır kapısı 2018’de kısmen açılsa da ticarette savaş öncesi seviyeye ulaşılabilmiş değil. Sınır kapısı, savaş öncesinde Türkiye, Avrupa ve Körfez ülkeleri arasındaki mal taşımacılığında transit işlevi görüyor, her gün yüzlerce kamyon bu geçişi kullanıyordu.

Suriye’nin normal işleyen tek sınır kapısı Lübnan hududundaki bir kapı iken, Irak da 2019 yılında El Kaim sınır kapısını yeniden geçişlere açmıştı.

UÇUŞLAR BAŞLIYOR

DW Türkçe'nin aktardığına göre Ürdün; ekonomi, ticaret, tarım, su ve elektrik bakanları öncülüğünde Suriye’den gelen heyetle gümrük vergilerinin kaldırılması konusunun da görüşüleceğini açıkladı. Devlete bağlı havayolları şirketi Royal Jordanian’ın da yakında Suriye’nin başkenti Şam’a doğrudan uçuşları 10 yıllık bir aranın ardından yeniden başlatacağı bildirildi.