Irak Başbakanı Kazımi'nin evine SİHA saldırısı: 6 yaralı

Irak Başbakanı Kazımi'nin evine SİHA saldırısı: 6 yaralı

Saldırıdan yara almadan kurtulan Irak Başbakanı, "Ben iyiyim, ailemin yanındayım. Herkesi sakin olmaya ve serinkanlı kalmaya davet ediyorum" açıklamasında bulundu.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi'ye silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile suikast girişimi düzenlendi. Konutu hedef alınan Kazımi saldırıdan yara almadan kurtulurken, 6 korumanın yaralandığı aktarıldı.

Irak'ta geçen ay düzenlenen seçimin ardından artan gerginlik sürüyor. Seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla ülkede eylemler yapılırken, Başbakanı Mustafa el-Kazımi'nin konutu silahlı insansız hava aracıyla hedef alındı.

Hükümet kaynakları konutun en az bir kez vurulduğunu söylerken, Reuters Kazımi'nin koruma ekibinden en az 6 kişinin yaralandığını duyurdu. Saldırıyı üstlenen olmadı.

Irak hükümetine bağlı Güvenlik Medya Ağı’ndan yapılan açıklamada, Kazımi’nin Bağdat Yeşil Bölge’deki evinin "silahlı drone" ile saldırıya uğradığı kaydedilerek Başbakan'ın yara almadan saldırıdan kurtulduğu ve sağlık durumunun iyi olduğu aktarıldı.

Açıklamada, bölgedeki güvenlik güçlerinin önlem almayı sürdürdüğü belirtildi.

'HERKES SAKİN OLSUN'

Irak Başbakanı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Ben iyiyim, ailemin yanındayım. Herkesi sakin olmaya ve serin kanlı kalmaya davet ediyorum” dedi.

İran’a yakın Fetih Koalisyonu ve Şii Haşdi Şabi destekçileri, 10 Ekim’de yapılan seçim sonuçlarına itiraz ederek Yeşil Bölge önündeki oturma eylemini sürdürüyor. 5 Kasım Cuma günü eylemcilerle güvenlik güçleri arasında yaşanan arbedede 1 gösterici güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu ölmüştü. Bunun üzerine tansiyonun yükseldiği olay yerine gelen Şii milis gücü Asayib Ehlilhak Hareketi lideri Kays Hazali, Kazımi’ye yönelik tehditler içeren ifadeler kullanmıştı. Hazali, ölen eylemci için kurulan taziye çadırından dün yaptığı açıklamada Kazımi’ye yönelik tehdit içeren ifadeler kullanmıştı.

Hazali’nin yanı sıra Fetih Koalisyonu lideri Hadi Amiri ve Şii milis güçlerden Ebu Ala el-Velayi de Kazımi ve hükümete yüklenerek sert eleştirilerde bulunmuştu. Amiri, göstericinin öldürülmesinin cezasız kalmayacağını açıklamıştı.

'SEÇİM SONRASI SÜREÇTE SÜKÛNET, İTİDAL VE DİYALOG ESASTIR'

AB, Irak Başbakanı Mustafa Kazımi'nin evine düzenlenen saldırıyı kınadı. AB'nin Irak halkını desteklemeye devam edeceği kaydedilen AB Dış İlişkiler Servisi tarafından yapılan açıklamada, "Seçim sonrası süreçte sükunet, itidal ve diyalog esastır. Irak'ın karşı karşıya olduğu zorlukları ele almak için tüm taraflar, ülkenin ve Irak halkının çıkarına olacak şekilde siyasi diyalog ve iş birliğine girmelidir" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Saldırının sorumlularının hesap vermesi gerektiği de vurgulandı.