İpekyolu Belediyesi Eşbaşkanları tutuklandı

Eşbaşkanlar gözaltında iken ertesi gün yerlerine İçişleri Bakanlığı tarafından İlçe Kaymakamı Sinan Aslan kayyum olarak atanmıştı.12-11-2019 07:48

Van’da 8 Kasım günü sabah saatlerinde evlerine yapılan baskınla gözaltına alınan HDP’li İpekyolu Belediye Eşbaşkanları Azim Yacan ve Şehzade Kurt tutuklandı.

Van'da 8 Kasım günü sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında "Örgüt üyeliği" ve "örgüt propagandası" iddiasıyla gözaltına alınan ve savcılık tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen İpekyolu Belediyesi’nin HDP’li eşbaşkanları Şehsade Kurt ve  Azim Yacan tutuklandı.

Kararın ardından Yacan ve Kurt Van T Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

NE OLMUŞTU?

İpekyolu Belediyesi Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetiminde iken 11 Ekim 2016 tarihinde kayyum atanmıştı. 31 Mart yerel seçimlerinde 54.47 oy oranıyla  HDP'li  Azim Yacan ve Şehsade Kurt, halk tarafından belediyenin eş başkanları olarak seçildi.  8 Kasım günü yapılan ev baskınlarında  eşbaşkanlar Yacan ve  Kurt gözaltına alındı. Eşbaşkanlar gözaltında iken ertesi gün yerlerine İçişleri Bakanlığı tarafından İlçe Kaymakamı Sinan Aslan kayyum olarak atandı. (MA)