İntihar ettiğini öne sürdüler, anne cinayet dedi

Islahiye’de jandarma karakolunda intihar ederek yaşamına son verdiği iddia edilen asker Ömer Faruk Demirkol’un annesi Fatma Demirkol, oğlunun tehdit edildiğini, kendilerini arayıp “Beni buradan alın” dediğini belirterek, “İntihar yok, cinayet var” dedi. Anne Demirkol, komutandan şikayetçi oldu.23-10-2018 12:54

Antep’in Islahiye ilçesi Fevzi Paşa Jandarma Karakolu’nda 6 aylık zorunlu askerliği sırasında 14 Ekim’de intihar ettiği söylenen Ömer Faruk Demirkol’un ailesi, çocuklarının öldürüldüğünü öne sürdü.

Aile, çocuklarının ölümünden birliğin komutanını sorumlu tutuyor.

KOMUTANDAN TEHDİT

Mezopotamya Ajansı’na konuşan anne Fatma Demirkol, oğlunun Antep Islahiye Fevzi Paşa Jandarma Karakolu’nda 6 aylık asker olduğunu, Erzurum Üniversitesi Postane Bölümü’nü kazandığı için 5 gün izin aldığını söyledi.

Kayıt işlemleri uzun sürünce oğlunun 10 günlük rapor alarak iznini uzattığını dile getiren Demirkol, bu rapordan sonra komutanının oğluna sözlü tehditlerde bulunduğunu belirtirken, oğlunun arkadaşları ve kız kardeşleri ile yaptığı mesajlaşmaları somut delil olarak gösterdi.

Fatma Demirkol’un Mezopotamya Ajansı’na anlattıkları şöyle:

“Ona baskı uygulayıp sonra intihar ettiğini söylediler. Oğlumun öldürüldüğünü düşünüyorum. TSK çatısı altında oğlum öldürüldü. Ona kurşun sıktılar. Asker askeri vurdu.

“10 gün rapordan sonra birliğine teslim olmak için komutanını aradı. Komutan ona ‘Seni dört gözle bekliyorum, etini kemiğinden ayıracağım’ demiş. Oğlum eve geldi ‘Askere gitmekten korkuyorum. Komutan beni tehdit ediyor’ dedi. Babası ile bir şey olmaz, git dedik. Ben onlara elleri kınalı gönderdim, bana kefen ile getirdiler.”

“Oradan beni aradı ‘beni tehdit ediyorlar’ dedi. ‘Sözlü psikolojik baskı uyguluyor. Ne deseler kabul ediyorum, yine baskı altındayım’ dedi. ‘Komutanındır, son 6 ayın kalmış, bir şey olmaz dayan’ dedim. En son babasını aradı, ‘Baba gel beni buradan al, baba beni mahvedecekler’ dedi. Daha sonra babası gitti komutana yalvardı ama göstermediler. Komutandan 10 günlük izin için özür diledi. Babası oğlumu orada bıraktı geldi.

“Babası Urfa’ya döndükten sonra telefonlarımız susmadı. Babası ile birlikte oğlumun askerlik yaptığı karakola gittim. Onlara ‘Oğluma bir şey yapmayın, yoksa burada çadır kurarım gitmem’ dedim. Komutan bana ‘Burada çadır kursan ne olur, içeride ne olduğunu ne bileceksin’ dedi. Nitekim öyle de oldu. Oğlumu kanlı kefen ile bırakıp gittiler. Bir kedi öldürülse medyaya düşüyor. Oğlumun haberini kimse yapmadı. ‘Asker intihar etmiş’ dediler. Üstünü kapattılar.

“Çocuğumun 02.00-04.00 nöbetleri vardı, gece o zaman kendi canına kıymıyor. Arkadaşının nöbet saatinde imzasız kendi aralarında bir değişim yaptıkları söyleniyor. Devir onayları yok. Nizamiyenin ilk kapısı. 11 askerin 3 komutanın olduğu bir karakolda oğlumun intihar ettiği söyleniyor. İntihar yok, cinayet var.

“3 komutanla konuştum.  3’ü de çelişkili şeyler söyledi. Biri diyor kamera var, biri yok diyor. İl Jandarma Komutanı bana Ömer Faruk Demirkol’un komutanının ifadesini alırken korkudan titrediğini söyledi. Bu çocuğa ne yaptınız? Bir komutan ise olayda bir sorumsuzluk olduğunu söyledi. Ben de feryadımı duyurmak istiyorum. Bu olay kapanmasın. Oğluma intihar süsü veriyorlar.

AİLEYE DE TEHDİT

Kızının, sosyal medya hesaplarında yaşananları paylaştığı için tehdit edildiğini de anlatan anne Demirkol, “Sosyal medya hesapları kapatıldı. Bizi susturmaya çalışıyorlar. Medyayı susturmaya çalışıyorlar” dedi.

Oğlunun ölümüne neden olanlar cezalandırılıncaya kadar taziye ziyareti kabul etmeyeceğini ifade eden anne Demirkol, 5 çocuğundan 3’ünün erkek olduğunu beliterek, artık devlete asker yetiştirmeyeceğini de söyledi.