İnönü'yü suçladı, Türkeş'ten bahsetmedi: Bahçeli, 'başbuğunu' hatırlamıyor olabilir mi?

MHP’nin kurucusu ve eski Genel Başkanı Alparslan Türkeş, albay olduğu dönem olan 27 Mayıs 1960’ta, radyodan darbe bildirisini okumuştu. Türkeş, daha sonra kurulan Milli Birlik Komitesi’nde de bir süre yer almıştı.06-04-2021 11:47

İleri Haber

MHP Lideri Bahçeli, emekli amirallerin bildirisine ilişkin 27 Mayıs ve İnönü örneği verip, “Darbeler tarihi bir bakıma CHP tarihidir” derken, partisinin kurucusu ve eski Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in 27 Mayıs’ta darbe bildirisini okuduğunu ‘hatırlamadı’.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) Grup Toplantısı’nda konuştu. Bahçeli’nin konuşmasında ana gündem 104 emekli amiralin bildirisiydi.

"104 emekli amiral Türk demokrasisinin kara bir lekesidir. 104 amiral büyük bir suç işledi cezası kalamaz" diye konuştu. “İfade özgürlüğü” söylemlerini tanımadığını söyleyen Bahçeli, "Bu bildiri bal gibi darbe bildirisidir" dedi.

Bahçeli’nin 27 Mayıs örneği ile ilgili “İnönü’nün ‘Şartlar tamam olduğunda ihtilal meşru bir haktır’sözü, CHP’nin engebeli yol haritası, dağınık ana fikri, esasen tarihi yanılgısı ve yozlaşmış düşüncesidir. Darbeler tarihi bir bakıma CHP tarihidir” sözleri dikkat çekti

DARBE BİLDİRİSİNİ ‘BAŞBUĞU’ OKUDU

MHP’nin kurucusu ve eski Genel Başkanı Alparslan Türkeş, albay olduğu dönem olan 27 Mayıs 1960’ta, radyodan darbe bildirisini okumuştu. Türkeş, daha sonra kurulan Milli Birlik Komitesi’nde de bir süre yer almıştı.

'AYM KARARI HÜKÜMSÜZ'

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Halkların Demokratik Partisi'ni (HDP) kapatma iddianamesini Yargıtay'a geri göndermesine de tepki gösteren Bahçeli "AYM'nin HDP'yi aklayan tutumu hükümsüzdür. Anayasa Mahkemesi'nin bir darbe mirası olduğu açıktır. 27 Mayıs darbecilerinin ilk icraatı bu olmuştur. AYM'nin kapısına kilit vurularak yeniden yapılandırılmalıdır" ifadelerini kullandı.