İngiltere’den Trump’ın İran çağrısına destek

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İran’la nükleer anlaşmayı Trump’ın isteklerini karşılayacak bir anlaşmayla değiştirme çağrısı yaptı.14-01-2020 17:13

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İran’la nükleer anlaşmayı ABD Başkanı Donald Trump’ın isteklerini karşılayacak bir anlaşmayla değiştirme çağrısı yaptı.

İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC’ye konuşan Johnson, “Gelin anlaşmayı değiştirmek için birlikte çalışalım ve yerine bir Trump anlaşması koyalım” dedi. İngiltere daha önce Almanya ve Fransa’yla hareket etmiş ve İran’la nükleer anlaşmaya bağlı olduğunu açıklamıştı.

NE OLMUŞTU?

İran ile Çin, Fransa, Almanya, Rusya, İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasında 2015’te Tahran’ın nükleer faaliyetlerinin düzenlendiği ve denetim altına alındığı bir anlaşma imzalanmıştı.

Ancak Trump’ın göreve gelmesinin ardından Washington, anlaşmadan tek taraflı çekilerek İran’a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Yaptırımlar karşısında İran, Temmuz 2019’da nükleer anlaşmanın bazı maddelerini askıya almış, 5 Ocak’ta da anlaşmadan kaynaklanan tüm taahhütleri askıya alacağı uyarısı yapmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump ise Irak’ta düzenledikleri suikastın ve İran’ın misillemesinin ardından yaptığı açıklamada ‘İran’ı saldırganlaştırdığını’ ileri sürdüğü nükleer anlaşmanın iptal edilmesini ve yeni bir anlaşma yapılmasını talep etmiş, “İran asla nükleer silah sahibi olamayacak” demişti.