'İngiltere'deki plastik atıkların yüzde 40'ı Türkiye'ye ihraç edilerek yasa dışı yollarla yakıldı'

İngiltere'den Türkiye'ye geçen yıl yaklaşık 210 bin ton plastik atık ihraç edildiğini söyleyen Greenpeace, bu atıkların yasa dışı yollarla toplanıp yakıldığını savundu.17-05-2021 09:40

Çevre örgütü Greenpeace tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre, geçen yıl İngiltere'deki plastik atıkların 210 bin tona tekabül eden yaklaşık yüzde 40'ı Türkiye'ye ihraç edildi ve yasa dışı yollarla toplanıp yakıldı.

Raporda İngiltere'nin 2020 yılında Türkiye'ye ihraç ettiği plastik atıkların 210 bin ton civarında olduğu söylenirken araştırmacılar, atıkların Türkiye'de geri dönüştürülmek yerine, bir kısmının yollara, tarlalara ve su kaynaklarına atıldığını ve buralarda yakıldığını tespit etti. Araştırmacılar rapor için Adana'daki 10 çöp sahasını inceledi ve İngiltere'de faaliyet gösteren Tesco, Asda, Co-op, Aldi, Sainsbury's, Lidl ve Marks & Spencer gibi süpermarketlere ait plastik poşetler ve yine onlara ait ürünler buldu.

'TÜRKİYE, AVRUPA'NIN EN BÜYÜK ÇÖP İHRACATÇISI OLABİLİR'

Rapora göre Akdeniz kıyılarında da, İngiliz markası tuvalet kağıdı ambalajları da dahil olmak üzere, sahil boyunca daha fazla İngiltere'den ithal edilmiş plastik bulundu. Atıkların bir yıldan daha eski olamayacağının bir göstergesi olarak çöp sahalarında İngiltere'de yapılmış bir koronavirüs antikor testi de bulundu.

BBC Türkçe'nin haberine göre, raporda Türkiye'nin Avrupa'nın en büyük plastik atık çöp ithalatçısı olabileceği yönünde uyarılarda bulunuldu.

'HER GÜN 241 KAMYON DOLUSU PLASTİK ATIK GELİYOR'

Rapor Türkiye'nin 2016 yılında İngiltere'den 12 bin tonluk plastik atık ithal ettiğini aktarırken 2020 yılına gelindiği ise bu miktarın 18 kat artarak, İngiltere'nin toplam plastik atığının yüzde 40'ına denk düştüğünü gösterdi. Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri de geçen yıl 2016'ya kıyasla Türkiye'ye 20 kat daha fazla plastik atık gönderdi.

Türkiye merkezli Greenpeace Akdeniz'in biyoçeşitlilik projesi sorumlusu Nihan Temiz, Avrupa'dan Türkiye'ye her gün 241 kamyon dolusu plastik atık geldiğini söyledi ve "Bu bizi mahvediyor. Verilerden ve sahadan görebildiğimiz kadarıyla, Avrupa'nın en büyük plastik atık çöplüğü olmaya devam ediyoruz" dedi.

TÜRKİYE, EN YÜKSEK PLASTİK ATIK İTHAL EDEN ÜLKELER ARASINDA

Türkiye, Malezya ve Polonya ile beraber 2020'de en yüksek plastik atık ithal eden ülkeler arasında.

Şubat 2021'de BBC Türkçe'ye konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kaynakları, "yakın gelecekte yurt dışından atık ithalatına tamamen sona erdirmeyi planladığını" öne sürmüştü. Bakanlık, geçen yıl atık ithalat kotasının yüzde 50 azaltıldığını ve bu konudaki denetimlerin sıkılaştırıldığını iddia etmişti.

Greenpeace İngiltere'den Nina Schrank ise "Sorunun özü aşırı üretimdi. Hükümeti plastik atık ihracatını yasaklamaya ve tek kullanımlık plastikleri 2025 yılına kadar yüzde 50 azaltmaya çağırdık" diye konuştu.

İNGİLTERE ÇEVRE BAKANLIĞI: YASA DIŞI ATIK İHRACATINI KISITLAMAYI TAAHHÜT EDİYORUZ

İngiltere Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, plastik atıkların yurt içinde ele alınması yönünde kararlı olduklarını söyledi.

Bakanlığın açıklamasında "Bu nedenle plastik atıkların OECD dışı ülkelere ihracatını yasaklamayı ve daha sıkı kontroller yoluyla - Türkiye gibi ülkeler de dahil olmak üzere - yasa dışı atık ihracatını kısıtlamayı taahhüt ediyoruz" denildi.

İngiltere'nin plastik kirliliğiyle mücadelede küresel bir lider olduğunu iddia eden bakanlık, plastik ambalaj vergisi ve zorunlu elektronik atık izleme tasarılarının geri dönüşüm oranlarını artıracağını, atıkları ve suçları da azaltacağını savundu.