İngiltere'de yeniden sokağa çıkma yasağı kararı verildi

İngiltere'de Covid-19 vakalarının sürekli artış göstermesinin ardından Boris Johnson, 5 Kasım Perşembe gününden itibaren 4 haftalık sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıkladı.31-10-2020 23:56
Egemen İsar

Başbakan Boris Johnson, İngiltere'de Covid-19 vakalarının hızlı artışının ardından, düzenlediği basın toplantısında 4 haftalık sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu. Johnson, kısıtlamaların ekonominin yanı sıra akıl sağlığı üzerinde de etkisi olduğunu belirtti.

Ancak virüsün öngörülerden daha hızlı bir şekilde yayıldığını söyleyen Johnson, önlem almazlarsa durumun çok daha kötü olacağı uyarısında bulundu.

Bazı bölgelerdeki hastanelerin haftalar içinde kapasitelerini doldurma tehlikesi bulunduğunu ifade eden Johnson, "Can kaybı yüksek olacak ve sağlık uzmanları kimin ölüp kimin yaşayacağına karar vermek zorunda kalacak" dedi.
 

KARANTİNA KARARI ALINDI 

"Şimdi harekete geçme zamanı, çünkü başka alternatif yok" diyen  Johnson, 5 Kasım Perşembe gününden itibaren 4 haftalık bir karantina kararı aldıklarını duyurdu. 

Bu yıl Noel'in çok farklı olacağını söyleyen Johnson, ancak şimdi alınacak sıkı önlemlerle insanların Noel'de birbirlerini görebileceklerine inandığını belirtti. 

Başbakan Johnson, karantina konusunda "yalnız" olmadıklarını söyleyerek, diğer Avrupa ülkelerini örnek gösterdi.