İngiltere'de tüm yasaklar 21 Haziran'da kaldırılacak

Gerekli olmayan uluslararası seyahatlere yönelik kısıtlamaların 17 Mayıs'a kadar yürürlükte kalacağını kaydeden Johnson, 21 Haziran'dan itibaren tüm kısıtlamaların kaldırılmış olmasını hedeflediklerini bildirdi.23-02-2021 09:10

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, ülkenin en büyük idari bölgesi olan İngiltere'de tüm yeni tip koronavirüs (Covid-19) kısıtlamalarının 21 Haziran'da kaldırılmasını hedeflediklerini duyurdu.

Kapanma önlemlerinin dört aşamada gevşetilmesine ilişkin hükümet planını açıklayan Johnson, okulların 8 Mart'ta, mağazaların 12 Nisan'da açılmasını öngördüklerini, 17 Mayıs'tan itibaren spor etkinliklerine seyircilerin alınmasının planlandığını ve 21 Haziran'dan itibaren tüm kısıtlamaların kaldırılmış olmasını hedeflediklerini bildirdi.

ULUSLARARASI SEYAHAT KISITLAMALARI 17 MAYIS'A KADAR YÜRÜRLÜKTE

DW Türkçe'nin haberine göre hükümet için en öncelikli konunun çocukların okula gitmesi olduğunu belirten Johnson, gerekli olmayan uluslararası seyahatlere yönelik kısıtlamaların ise 17 Mayıs'a kadar yürürlükte kalacağını kaydetti. Başbakan, yaz tatili yapmak isteyenlerin önündeki belirsizliği azaltmak ve tatilcilere planlama için zaman sağlamak üzere güvenli seyahat imkanıyla ilgili değerlendirmelerin 12 Nisan'a kadar yayımlanacağını da bildirdi.

ÜÇTE BİRİNİN İLK DOZ AŞISI TAMAMLANDI

Londra merkezli Birleşik Krallık hükümeti sadece İngiltere'deki koronavirüs önlemleri konusunda yetkili. Birleşik Krallık, İngiltere'nin yanı sıra İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'dan oluşuyor ve İngiltere dışındaki diğer bölgelerin kendi bölgesel hükümetleri bulunuyor.

Birleşik Krallık, şimdiye kadar 120 bini aşan ölü sayısıyla dünyada koronavirüs salgınından en ağır etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. Ülkede aralık ayında başlayan aşı kampanyası çerçevesinde şu an itibarıyla yetişkin nüfusun üçte birinin ilk doz aşısı tamamlandı.

Hükümet pazar günü yaptığı açıklamada, 50 yaşın üstündekilere nisan ortası, tüm yetişkinlere ise temmuz ayı sonuna kadar ilk doz aşıyı sunmuş olmayı hedeflediğini bildirmişti.