İngiltere'de tırda ölü bulunan 39 kişinin tamamı Çin vatandaşı çıktı

İngiltere’de bir tırda 39 kişinin cansız bedeninin bulunmasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında, ölen 39 kişinin Çin vatandaşı olduğu ortaya çıktı.24-10-2019 13:36

İngiltere’de Essex’de bir tırda 39 kişinin cesedinin bulunmasının ardından ülke tarihinin en büyük cinayet soruşturmalarından biri başlatıldı. İnsan kaçakçılığına yoğunlaşan soruşturmada yeni ayrıntılar ortaya çıkarken; Essex Polis Teşkilatı'ndan yapılan açıklamada ölen 39 kişiden 31'inin erkek, 8'inin kadın ve tümünün Çin vatandaşı olduğu bildirildi.

Ülke tarihindeki en büyük cinayet soruşturmalarından birini başlatan polis, Kuzey İrlanda’da iki adrese baskın düzenledi. Cinayet şüphesiyle gözaltına alınan tır sürücüsü Kuzey İrlandalı 25 yaşındaki Mo Robinson’ın ise sorgusu sürüyor.

'SÜRÜCÜ POLİSE İHBARDA BULUNMUŞ OLABİLİR'

Soruşturmaya yakın kaynaklardan biri ise The Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, tırın sürücüsü Mo Robinson’ın yetkilileri harekete geçirmiş olabileceğini söyledi. Kaynaklar, Robinson’ın insan kaçakçılığına dair planlardan haberdar olmasının çok düşük bir ihtimal olduğunu, durumu fark edince polise ihbarda bulunmuş olabileceğini belirtti.

Öte yandan tırda bulunan kişilerin nasıl oraya geldiklerine ve nasıl öldüklerine dair de araştırma sürüyor. Tırın konteynerinde soğutma sistemi bulunduğunu ve sıcaklığın -25 dereceye kadar düşebileceğini hatırlatan uzmanlar, 39 kişinin donarak ölmüş olma ihtimaline dikkat çekti.

Başkent Londra'nın doğusundaki Grays kasabasında dün bir sanayi sitesine park edilmiş halde bulunan bir tırın içinde 39 kişinin cesedine ulaşılmıştı.