İngiltere'de koronavirüs önlemlerine karşı yapılan gösterilerde az 150 kişi gözaltına alındı

İngiltere'nin başkenti Londra'da korovirüs salgınına karşı alınan tedbirleri protesto eden en az 150 kişi gözaltına alındı.29-11-2020 08:56

İngiltere'nin başkenti Londra'da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınan tedbirlerini protesto etmek için düzenlenen ve polisin müdahale ettiği gösterilerde en az 150 kişi gözaltına alındı.

Metropolitan Polisi, koronavirüs önlemleri ve aşı karşıtı 'StandUpX' grubunun öğle saatlerinde Londra'nın çeşitli bölgelerinde başlattığı ve yerel saatle 20.00'ye (TSİ 23.00) kadar süren gösteriye ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu.

Açıklamada, grubun toplanmasını önlemek ve insanları eve gitmeye teşvik etmek için bir dizi erken müdahalede bulunulduğu kaydedilirken Covid-19 önlemlerini ihlal etmek, polise saldırmak ve uyuşturucu bulundurmak suçları kapsamında en az 150 göstericinin gözaltına alındığı bildirildi.

'KASITLI OLARAK KANUNLARI ÇİĞNELEDİLER'

Açıklamada görüşlerine yer verilen Baş komiser Stuart Bell, "Bu, Metropolitan, Londra şehir ve İngiliz ulaşım polisleri için zorlu bir gündü. Gözaltılar, eylemcilerin kasıtlı olarak kanunları çiğnemelerinin, memurlarımızı saldırmalarının ve trafiği kesintiye uğratmalarının bir sonucudur." ifadesini kullandı.

Covid-19 önlemleri ve aşı karşıtı "StandUpX" üyeleri, öğle saatlerinde Londra'nın farklı bölgelerinde bir araya gelmişti. Polis, ulusal karantina nedeniyle gösteri yasağı olmasına rağmen bir araya gelen gruba müdahalede bulunmuştu. Grubun son aylarda düzenlediği değişik gösterilerde yüzlerce kişi gözaltına alınmıştı.