İngiltere'de kadınların yarısından fazlası iş yerinde tacize uğruyor

Bir araştırmaya göre, İngiltere'de kadınların yarısından fazlası, erkeklerin de beşte biri iş yerinde cinsel tacize maruz kalıyor.25-10-2017 15:14

BBC için yapılan bir araştırma İngiltere'de kadınların yarısından fazlasının, erkeklerin de beşte birinin iş yerinde cinsel tacize maruz kaldığına işaret ediyor.

BBC'nin yaptığı ankete katılan ve cinsel tacize uğradığını söyleyen kadınların yüzde 63'ü, erkeklerin de yüzde 79'u sessiz kaldıklarını söyledi.

Ankete 2 binden fazla kişi katıldı.

Ankete katılan kadınların yüzde 30'u patronları ya da amirlerinin tacizi sonrasında işlerini bırakmak zorunda kaldıklarını söyledi. Erkeklerde bu oran yüzde 12.

Sarah Killcoyne adlı Cambridgeli bir kadın çocukken okulda öğretmeni, üniversitedeyken de bir profesörün tacize uğradığın belirterek, "Bu kişilerin durdurulması gerekir" dedi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir erkek de iş yerinde kadın patronunun tacizine uğradığını söyledi:

"Sürekli görünüşümle ilgili, kıyafetlerimle ilgili şeyler söylüyordu. Göğsümdeki kılları ve kadınlarda neleri sevdiğimi soruyordu. İş yerindeki kadınlar bu sözlere gülüp geçiyordu fakat ben rahatsız oluyordum ve kendimi kirlenmiş hissediyordum. Sonunda depresyona girdim, kendime güvenim azaldı ve anksiyete bozukluğu yaşadım."