İngiltere'de iki farklı koronavirüs mutasyonu daha bulundu

İngiltere'de Güney Afrika ve Brezilya varyantlarıyla benzerlik taşıyan iki farklı koronavirüs mutasyonu daha bulundu.10-02-2021 07:31

İngiltere'de hükümete bağlı bilim kurulu, iki farklı koronavirüs mutasyonu daha bulunduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada, bulunan mutasyonlardan birinin endişe verdiği kaydedilirken diğerinin henüz araştırılma safhasında olduğu ifade edildi.

BBC Türkçe'nin Reuters'tan aktardığına göre, Bristol'da bulunan mutasyon Yeni Ortaya Çıkan Solunum Virüs Tehditleri Danışma Kurulu tarafından 'endişe verici' olarak nitelendirildi. Liverpool'da bulunan diğer varyantın ise araştırıldığı kaydedildi.

GÜNEY AFRİKA VE BREZİLYA VARYANTLARIYLA BENZERLİK TAŞIYOR

Yeni varyantlarda E484K tipi mutasyon gözlemlendi; bu da mutasyonun koronavirüsün 'spike proteini' olarak adlandırılan, virüsün hücrelere yapışmasını ve içine girmesini sağlayan diken benzeri çıkıntılarda meydana geldiğine işaret ediyor.

Bu mutasyon Güney Afrika ve Brezilya varyantlarında da gözlemlenmişti.

İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu (PHE) yeni varyantlardan kaynaklanan 76 vakanın tespit edildiğini, aşıların bu varyantlara karşı etkili olacağından emin olduklarını belirtti.