İngiltere’de aşı pasaportuna karşı kampanya başlatıldı

40'ı iktidardaki Muhafazakar Partiden olmak üzere 70 milletvekilinin destek verdiği kampanyaya ilişkin açıklamada bulunan Davey, Covid-19 salgını kontrol altına alındıktan sonra özgürlüklerin yeniden elde edilmesi gerektiğini ancak aşı pasaportuyla bunun engelleneceğini belirtti.02-04-2021 17:28


İngiltere’de aşı pasaportuna karşı kampanya başlatıldı. Söz konusu kampanyaya 40'ı iktidardaki Muhafazakar Parti'den olmak üzere 70 milletvekili de destek verdi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemlerinin hafifletilmesinin ardından ülkede "aşı pasaportu" kullanılabileceğine yönelik açıklamada bulunmuştu. AA’da yer alan habere göre, eski İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, Muhafazakar Parti milletvekillerinden George Lain Duncan ve Liberal Parti lideri Ed Davey'in de yer aldığı kampanyada aşı pasaportuna ülkedeki özgürlüklere zarar vereceği gerekçesiyle karşı çıkıldı.

40'ı iktidardaki Muhafazakar Partiden olmak üzere 70 milletvekilinin destek verdiği kampanyaya ilişkin açıklamada bulunan Davey, Covid-19 salgını kontrol altına alındıktan sonra özgürlüklerin yeniden elde edilmesi gerektiğini ancak aşı pasaportuyla bunun engelleneceğini belirtti.

Muhafazakar Parti milletvekili Graham Brady de “Klinik olarak savunmasız kişileri korumak ve bulaşma oranlarını azaltmak için uygulanan aşılarla kalıcı kısıtlamaların yolunu açmayı değil normal yaşama dönmeyi hedeflemeliyiz" değerlendirmesinde bulundu.

Kampanyanın imzacıları arasında yer alan insan hakları grubu “Big Brother Watch”ın aşı pasaportlarına ilişkin “Erişim Reddedildi” başlığıyla yayımladığı raporda, kişiye özel bilgilerin işletmelerle paylaşılmasının sakıncaları anlatıldı.

“Kontrol toplumu” olma tehdidi ile karşı karşıya kalındığına dikkat çekilen raporda, aşı sertifikasının uygulanmasıyla nüfusun tamamında yıllarca sürecek bir ayrımcılığın başlayacağı belirtildi.