İngiltere Başbakanı May: Askeri müdahale emri vermeye hazırım

İngiltere Başbakanı May, Suriye'ye askeri müdahale emri vermeye hazır olduğunu açıkladı.11-04-2018 21:33

İngiltere Başbakanı May, Parlamento onayı arakmazsızın Suriye'ye askeri müdahale emri vermeye hazır olduğunu açıkladı.

BBC'nin haberine göre, İngiltere Başbakanı Theresa May Suriye'de askeri müdahale için parlamento onayı aramayacak. 

CORBYN'DEN OLASI MÜDAHALEYE TEPKİ

İngiltere'de muhalefetteki İşçi Partisi Genel Başkanı Jeremy Corbyn, Suriye'ye olası bir askeri müdahalenin ülkedeki durumu daha da kötüleştirebileceğini söyledi.

BBC'ye konuşan Corbyn, olası bir askeri müdahale kararının her zaman parlamentoya danışılması gerektiğini söyledi. Corbyn, "Gerilimin artmasına ve ABD ile Rusya arasında Suriye semalarında bir sıcak savaş yaşanmasına neden olacak bir bombardımanı istemiyoruz" dedi.

İşçi Partisi lideri, Suriye krizine karşı siyasi çözüme gitmek gerektiğini belirtti "Tüm ülkeler siyasi çözüm için bir masa etrafından biraraya gelmeli" diye konuştu.

İNGİLİZ DONANMASINA SURİYE EMRİ

İngiltere’de yayınlanan Daily Telegraph’ın haberine göre İngiliz Donanmasına ait denizaltıların Suriye’ye gerçekleşecek olası bir müdahaleye hazırlık için füze atım menzili içine hareket ettiği kaydedildi.

Gazete emrin İngiltere Başbakanı Theresa May’den geldiğini ve bakanları olası bir müdahalede İngiltere’nin tutumunu tartışmak üzere görüşmeye çağırdığını bildirdi. May’in kabineden olası bir müdahalede ABD ile hareket için onay almasına kesin gözüyle bakılırken, son karardan evvel ABD ve Fransa ile tekrar görüşmelerin yapılacağı ifade edildi.