İngiliz Parlamentosu son Brexit anlaşmasını da reddetti

İngiliz Parlamentosu, İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasında varılan revize edilmiş Brexit anlaşmasını da reddetti.12-03-2019 22:36

İngiliz Parlamentosu, İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasında varılan revize edilmiş Brexit anlaşmasını da reddetti.

Anlaşma, 242'ye karşı 391 oyla reddedildi.

PARLEMENTO AB'DEN AYRILIP AYRILMAMAYI OYLAYACAK

İngiltere Parlamentosu yarın akşam, ülkenin 29 Mart'ta AB'den anlaşma olmadan ayrılıp ayrılmamasını oylayacak.

Kuzey İrlanda'nın muhafazakar Demokratik Birlik Partisi (DUP) ve iktidardaki Muhafazakar Parti'nin içindeki Brexit yanlısı Avrupa Araştırma Grubu (ERG), anlaşmayı desteklemeyeceklerini açıklamıştı. İngiltere Başbakanı Theresa May oylama öncesi yaptığı açıklamada, "Anlaşma reddedilirse Brexit gerçekleşmeyebilir" demişti.

İngiltere'de azınlık hükümetine dışardan destek veren DUP'tan ve ERG'den yapılan açıklamalar, İngiliz hükümetinin en üst düzey hukuk danışmanı Geoffrey Cox'un, İngiltere Başbakanı Theresa May'in AB ile yeniden müzakere ettiği Brexit anlaşması ile ilgili yasal tavsiyesini kamuoyuna duyrumasının ardından gelmişti.

Geoffrey Cox, tartışmalı İrlanda sınırı konusunda, May hükümetini zor durumda bırakacak bir açıklama yapmıştı.

Cox, anlaşma metninin İngiltere'ye, "backstop" uygulamasından tek taraflı olarak ayrılma hakkı vermediğini, bu konuda riskin azalsa da hala sürdüğünü bildirdi ve Avam Kamarası'ndaki konuşmasında da bu görüşünü tekrarladı.

Yasal tavsiye, May'in İngiltere Parlamentosu'ndaki oylamayı kazanabilmesi açısından kritik önemde görülüyordu.

May ise anlaşma metnine "yasal bağlayıcılığı olan" hükümler eklendiğini söylemiştİ.

'BREXİT'İN GERÇEKLEŞMEME İHTİMALİ VAR'

Başbakan May oylama öncesi İngiltere Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada milletvekillerine, "koşulları düzeltilen" anlaşmaya destek vermeleri çağrısında bulundu. May aksi takdirde, "Brexit'in gerçekleşmeme riski olduğunu" söyledi.

Anlaşmanın reddi ve yarın anlaşma olmadan AB'den ayrılma seçeneğinin yine Parlamento tarafından reddi halinde, Perşembe günü Brexit'in ertelenmesinin oylanacağını hatırlatan May, sürecin ertelenmesinin hiçbir şeyin garantisi olmadığını ve esasında müzakerelerde AB'nin elini güçlendireceğini söyledi.

May, "İkinci bir referanduma dahi yönelebiliriz" dedi.