İnce, 'erkekçe' sözüyle ilgili açıklama yaptı

Muharrem İnce, Erdoğan’a yönelik olarak söylediği sözlere ilişkin açıklama yaptı06-05-2018 11:56

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçim kampanyasını başlattığı Yalova’daki mitinginde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik olarak söylediği tepki çeken 'erkekçe dövüşelim' sözlerine açıklık getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Erkekçe dövüşelim” diyen İnce, konuşma sırasında dilinin sürçtüğünü belirterek Onu "yiğitçe dövüşelim" diyecektim ama istemsiz olarak öyle çıktı ağzımdan" dedi.

BBC Türkçe'nin canlı yayınına katılan İnce'nin konuşmasından satır başları:

'TÜRKİYE'DE BİR DİKTATÖR VAR'

Cumhurbaşkanı olduktan sonra ilk olarak yargıyı değiştireceğim. Yargı bağımsızlığını sağlamamız lazım. Beni gördüklerinde ayağa kalkmayacak bir yargıya ihtiyacımız var. Yargı beni de, Sayın Erdoğan'ı da yargılayabilmelidir. Yargıçların ideolojik kimliklerinin bilinir olması ayıptır. Cumhurbaşkanı 'tezek' dememeli, küfür etmemeli. Cumhurbaşkanı toplumun tümüne güven vermeli.

Dışarıdan bakıldığında yabancı yatırımcılar Türkiye'ye güven duymuyor. Çünkü bakıyorlar Türkiye'de bir diktatör var. Ordu onun elinde, yargı onun elinde, herkesi susturmuş.

'BEN HER YERDE AYNI KONUŞURUM'                                   

Cumhurbaşkanı sözünün eri olmalı, sözünün ardında olmalı. Türkiye'de ahlaksız bir siyaset anlayışı var. Türkiye'deki siyasetçiler Diyarbakır'a gidip farklı konuşuyor, Edirne'ye gidip başka bir şey söylüyor. Ben her yerde aynı konuşurum. Edirne'de de Kürt sorununu anlatırım. Kürt sorunu ekonomik bir sorundur, kültürel bir sorundur. Bütün bunlar tamam ama Kürt sorunu ahlaki bir sorundur da. Kandırdılar hep insanları. Farklı farklı konuştular. Bunu yapmayacağım ben.

'AKP TÜRKİYE'NİN EN GERİCİ PARTİSİDİR'

Ben dokunulmazlıklar konusunda partimle ayrı düştüm. Ben inandığımı yaptım. Kürtlerin hoşuna gitmesi için yapmadım. Siyaset bir ilke işidir. Bu konuda yalnız kalsak da doğru olanı yapmam lazım. Kürtlerle 40 yıldır bir çatışma ortamı var. Bunu nasıl çözeceğiz? Bunu bir, samimiyetle çözeceğiz. İki, parlamentoda çözeceğiz. Üç, yalan söylemeyerek çözeceğiz. Dört, cesur adımlarla çözeceğiz. Herkes beraber yaşayalım diyecektir. AKP Türkiye'nin en gerici partisidir. Türkiye'nin en gerici partisinden en ileri bir adımı beklemek gaflettir. Geçmişte yaptıkları oy içindi. Uludere'de emri kim verdi? Ben cumhurbaşkanı olduğumda bunu bulacağım. Hiç çaresi yok.

'BÜTÇE YAPMA YETKİSİNİ KULLANMAYACAĞIM'

Parlamenter sisteme geri dönmemiz lazım. 80 milyonun bütçesi 1 kişinin elinde. Ben cumhurbaşkanı seçildiğimde 80 milyonun bütçe yapmak hakkını kullanmayacağım. Ben seçildiğimde TRT'yi hizaya getirerek, çeşitliliği sağlayacağım. İktidarın borazanı olmayacak.

'ANA AKIM MEDYA HABER YAPAMIYOR'

Eğitimi çok önemseyeceğiz. Eğitimi laik ve bilimsel niteliğine yeniden kavuşturacağız. Çocuklarımıza yurt yapacağız, onların burslarını artıracağım. Yarıgıyı güvenilir hale getirirsek piyasalara ve yabancı sermayeye güven vermiş olacağız. Ekonomi canlanınca çocuklarımız iş bulacak.

Bizim iktidarımızda medyada huzura kavuşacak. Türkiye'de ana muhalefet partisi cumhurbaşkanı adayını açıklıyor, ana akım medya haber yapamıyor. Acıyorum onlara. TRT'ye ise kızıyorum. TRT bizden vergi alıyor.

'MİTİNGLERİMİZİ KANALLARIN ÖNÜNDE YAPARIZ'

Yalova mitinginin canlı yayınlanmamasını kişisel Twitter hesabı üzerinden eleştiren Muharrem İnce, "AKP’nin ilçe kongrelerini bile canlı yayınlayan televizyon kanalları dün Yalova’daki muhteşem mitingimizi canlı yayınlamadı. Bu medya düzeniyle de çarpışa çarpışa geleceğiz. Saray talimatıyla muhalefete medya ambargosu devam ederse mitinglerimizi TV kanallarının önünde yaparız!" ifadelerini kullandı.