İnce: Erdoğan dünyayı 20 yıl önceden takip ediyor

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce gündeme ilişkin soruları yanıtladı.



24-05-2018 22:37

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce , bir televizyon programının canlı yayınında konuştu. İnce'nin konuşmasından başlıklar şöyle:

"Müthiş bir hava var. Değişim rüzgarını hissediyorum.Siz bir şirketin hisse senedi var her gün burayı karalamak ister misiniz? Kimse bu üst akıl beraber mücadele edelim. İnsanları kandırma.Merkez Bankası bağımsız olacak. Kurmayları toplayacağım.

Acil olmayan kamu yatırımlarını erteleyeceğim. Polisiye tedbirlerle ekonomi olmaz. Siz demokrasinizi, hukukunuzu düzeltin. Sabit kur gibi dedikoduları tümden yok edeceğiz. Ziraat Bankası yüzde 80'ni tarım ve tarıma dayalı olanlara kredi verecek. Halkbank esnaf ve kobilere kredi verecek. Türkiye dışarıdan para aldı bununla taşa toprağa gömdü. Gerisini alamayacak üretim yapmadığı için.

1200 civarında yabancı şirket kapatmış. Türkiye batıyor. Memleket bu durumdayken Kanal İstanbul'un ne getirisi olacak bizlere. Kanal İstanbul projesini durduracağız. Milletin güveni de yabancı yatırımcıların güveni boşa çıkardılar.

ERDOĞAN BEYANNAMESİ

Erdoğan ancak özür dileyebilir, iflas belgesini açıklayabilir. Ben ekonomiyi düzelteceğim demesi ayıp. Bugün 3600 vereceğim diyor. Kasım 2017'de CHP'li vekiller önerge. Bu önergeleri AKP'lilerin önergeleri reddetmiş. Bunlar komik. Ben 16 yıllık vaadine bakarım. Her tarafı ranta boğdular.

İlhan abi ile her gün görüşüyoruz. Aykut Erdoğdu ile konuşuyorum. İkinci turda kurmaylarım ile çıkacağım. Birinci tur geçmeden kimseyi açıklamayacağım. Ekibim belli, 2014'ten bu yana çalışıyorum. Mülakat varsa liyakat yoktur.Yüzde 90 oranında kaldıracağım.

Ekonomi için yapacaklarımız;

1- En acil işimiz yargı. Adil bir yargı düzeni kurmak gibi bir görevim var.

2- Yatırımcının önündeki bürokratik sıkıntıları ortadan kaldıracağız.

3- Faiz İslam'da haramdır. Bunu bütün Müslümanlar kabul eder. Ben de kabul ediyorum. Ama tutup faizle uğraşmanın anlamı yok. Dünyanın kuralları var. Saplantıları ortadan kaldıracağız.

4- Ekonomilerin başına liyakat sistemi ile birini atayacağız. Devlet kemer sıkacak. Saray'dan başlayacağım. Evimde otururum. Çankaya Köşkü'nü de devlet işleri için kullanırım. Kalan para ile AR-GE çalışmalarında bulunuruz. Aralık'ta 359 milyon lira harcadılar.

Kaynak mı yok? Saray yaparsanız, Suriyelilere 40 milyon dolar harcamazsanız alın size kaynak.

AB KONUSU

AB'nin kuralları istemesi doğal.  Biz içimizdeki sorunları halledersek yine de almazlarsa bunu konuşuruz. Siz de yaşlı biz de genç bir nüfus var. ABD'de rekabette  sosyal hakları aşağı düşmeyeceğine göre nasıl mücadele edeceksiniz? AR-GE ile. Siz de genç nüfusunuz var mı yok. Bizde var. İyi eğitirsek alırlar.

İtalyan elbiseleri 3500 avro. Türkiye'de dikilenleri var. Fason çalışıyoruz. Marka yok, tasarım yok. Markayı özgür bir nesil üretebilir. Gençler beni eleştirebilir, yandaşlık yapmasın. Ti'ye alsınlar.

SİYASETTEKİ GERİLİM

Erdoğan'ı ziyaret ettim, başarılar diledim. Sonra para da yatırdım, ihtiyacı yok ama. Aile konusunda hassasım. O konuda konuşmam ama kendileri yaparsa cevap veririm. Misafirin nerede oturtulacağı ev sahibinin şanıdır. Yurt dışında oturmam. Türkiye'yi temsil ettiğim zaman eşit şartlarda otururum.

'MAMADA VE BEZDE KDV'Yİ İNDİRECEĞİM'

ÖTV kaldıracağım demedim. Onu bir düzeltelim. Sesli kitap KDV %18, kitapta yüzde %8,  sıkı durun kutsal kitap %1. Kutsal kitapta KDV olur nu? Erdoğan, üç çocuk, beş çocuk yapın dedi mi dedi. Ben kimsenin çocuk sayısına karışamam, hatta dalga geçtim yaptım biz önereceksek altı ok da olur dedim. Ama benim cumhurbaşkanı olarak millet isterse çocuk sayısına karışma hakkım yok ama çocuk bezi, maması, sütündeki KDV oranına müdahale etme hakkım var. Mamada, bezde, sütte KDV inecek. Musluktan akan sudan 5 vergi alınıyor. Elmas, pırlanta, yatta ÖTV yok.

'5 MİLYON GENÇ KAYIP'

2 milyon çocuk sistem dışında şu anda. 15-29 yaş arasında 18 milyon gencimiz var. Bu ülkeyi ben yönetiyor olsaydım işi gücü bırakıp bununla ilgilenirdim. Bunların arasındaki beş milyon genç; iş,okul, kurs yok. Bu ülke kalkınabilir mi?

Bu ülkenin her şeyi atıl. Üç tarfıo denizlerle çevrili, balıkçılık, deniz ulaşımı gelişmiyor. Tarım alanları boş. Her şey var. Biz oturmuşuz ülkenin başına nöbet tutuyoruz. İlk  işim 5 milyon kişiyi bulacağım. 

EĞİTİM SİSTEMİ

5 sınav değişikliği oldu.Sınava 2 ay kala artık tarihi de değişti. Hayatta çocuklardan daha değerli bir şey olabilir mi? Neden çocukların sınavının tarihini değiştiriyoruz, seçimi değiştirelim.1+8+4 sistemi olacak.Ayın 24'ünde daha detaylı açıklayacağım.

Asla dayatma olmayacaklar. AKP, ülkücüler, HDP'liler, veliler, öğretmenler birleşerek yapılacak. Yaptığımız sınava herkes güvenecek. Bunu kurduğumuzda ben gittiğimde değişmeyecek.

GÜLEN AÇIKLAMASI

Sayın Erdoğan 2001 yılında partiyi kurdu. Partiyi kurmadan icazet almaya Gülen'e gitti mi? Beraber gittiği kişiyi de biliyorum. 3 Temmuz 2017'de Bekir Bozdağ, "Biz gönderirirsek reddeder" diyor.ABD, Gülen'i vermez, Erdoğan da Gülen'i istemez.

Bir fotoğraf var. Vekiller Gülen'i ziyarete gitmişler. Normalde başı açık olan kadın vekiller Gülen'in yanında  başını kapatmışlar. Pensilvanya mübarek bir yer mi ki başını kapamışlar. Orada diz çökenler şimdi 5 tanesi Milletvekili listesinde bunlar ne konuşuyor.İddia ediyorum: Usulüne uygun istemediler.

Bir fotoğraf var. Vekiller Gülen'i ziyarete gitmişler. Normalde başı açık olan kadın vekiller Gülen'in yanında  başını kapatmışlar. Pensilvanya mübarek bir yer mi ki başını kapamışlar. Orada diz çökenler şimdi 5 tanesi milletvekili listesinde bunlar ne konuşuyor.İddia ediyorum: Usulüne uygun istemediler. Bir yıl neden Gülen'i almak için bekledin? Usulüne ilişkin olmadığına ilişkin belge olmaz.

PARLAMENTER SİSTEM

Parlamento aritmetiği önemli. Önce restorasyon ondan sonra iki yıl içinde yapabiliriz. O süre içinde şeffaf bir devlet yapısı, hesap verebilen bir devlet yapısı, özgürlükler olacak. Siyaset bir ilke işidir.

Matematik bilen bir adamın aykırı bir şey yapması mümkün değildir. Birinci turda çatı aday doğru olmaz. 

AF AÇIKLAMASI

Adalet düzelmeden af çıkarırsanız bu yeni aflara gebedir. Sürekli af çıkaracağınıza adaleti bir kez kurup hukukun üstünlüğü sağlayın. Bataklıkta bir sineği öldürmeye benziyor. Yargının bağımsız olmasın için üç ay.

'ERDOĞAN DÜNYAYI 20 YIL ÖNCEDEN TAKİP EDİYOR'

Parlamento ile ilgili mesnetsiz açıklamalar var. Sür ne ise kaymak o. Bu uzlaşma sağlanabilir. Erdoğan birkaç senedir yerli otomobilden bahsediyor. Ne kadar ilkel kaldı. Bundan 10 yıl önce dünyanın en büyük 10 şirketi 5'i petrol, 5'i bankaydı. Şimdi 5'i e-ticaret şirketi. Ne otomobili. Erdoğan dünyayı 20 yıl önceden takip ediyor. Ben en ilerisine talibim.

'GÖREVDEN ALIRIM'

Bu ülkenin genelkurmay başkanı helikopterle o bahçeye inemez. O bir güç gösterisidir. Bunu yaparsa görevden alırım.9 milyona yakın bir para toplandı. Benim kampanyam millet kampanyasıdır. Yardımlarını bekliyorum.

CHP LİSTELERİ

Listelerde olmayan arkadaşlarım miting alanındalar. Bana dediklerini söylüyorum, "Yapacağımız bir şey var mı?" dediler. Bir kişi küseni görmedim.Gönül isterdi ki arkadaşlarımız olsun. Bunlarla uğraşacak zamanımız yok.

Herkesin cumhurbaşkanı adayı olacağım için CHP'nin oyundan daha fazla olacağına inanıyorum. Görünen köy kılavuz istemez, kazanacağıma inanıyorum.

ANA DİL

Kürt sorunu bir siyasal sorunudur. Siyasal ahlak sorunudur. Çocuklarımıza önce resmi dili sonrasında ise ana dilini öğreteceğiz. Üçüncü olarak uluslararası bir dil öğreteceğiz. Dünya ile iletişim halinde olacaklar. TRT borazanlıktan başka ne işe yatıyor. Muhattap parlamentodur. Bir televizyon programı ile sabaha kadar tartışırız. Biz Kürtlerle aynı ülkeyi paylaşan insanlarız. Bir seçim geleneği var ülkede. İsrail meselesi çıkar. Eğer bir anlaşma yaptılarsa yalandan çıkarırlar. Ticareti kestiniz mi kesmediniz, Mavi Marmara'dan aldığınız tazminatı geri verdiniz mi, hayır. Gazze'ye gideceğim" diyor, gittiği yer Gebze.

ADAYLIK SÜRECİ

Topyekun bir şekilde yardım ediliyor. Bir kişi ayırt etmeden beni amansız eleştirenler dahil. Adaylık konusunda ateşi Orhan Sarıbal yakmıştır. Bursa'da sormuş ve ben çıkmışımdır.

Öğretmenlere 3600 verince bazı öğretmenler emekli olacak. Sabahçı-öğlenciyi kaldırırsak öğretmen eksik bile kalır.