IMF protestolarıyla ilgili emsal karar

2009’da IMF’yi protesto ettikleri için haklarında dava açılanlar emsal bir kararla beraat etti.30-01-2018 07:10

İstanbul’da bulunan Harbiye Kongre Vadisi’nde 2009 yılında düzenlenen IMF ve Dünya Bankası toplantılarını protesto etmek istedikleri için gözaltına alınan 10 kişi, 8 yılın ardından aklandı.

İstanbul 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada savunma yapanlar, “Basın toplantısı günler öncesinden halka duyuruldu. IMF toplantılarına karşı basın açıklaması yapılacaktı. Toplantıya katıldım. Kanuna aykırı bir şey olmadığını düşünüyorum. İddianamede bahsi geçtiği gibi slogan atmadım. Atılan sloganlar yasa dışı değildi. Bazılarımız slogan atmaya dahi zaman bulamadan şiddet uygulanarak gözaltına alındık. Müdahale öncesi de uyarılmadık” dediler.

Davada yargılanan Eren Can ise “Evden çıkıp arkadaşlarımla Taksim’e doğru yürüyordum. Metroya binecekken polis bizi durdurdu. Üzerimizi aradı. Yürümeye devam ettik. Başka bir polis grubu yine durdurdu ve üçümüzü de gözaltına alındı. Eylemden haberimiz yoktu” diye konuştu. Tutanaklara imza atan polis memurları da mahkemede tanık olarak dinledi.

POLİSLERİN DİKKAT ÇEKEN İFADELERİ

Polislerin mahkemede verdiği ifade ise dikkat çekiciydi: “Kimin üzerinden ne çıktı şu an bilmiyorum. Okumuş olduğunuz yakalama ve geçici el koyma tutanağındaki imza bana aittir. Olayı tam hatırlamıyorum ancak (tutanak) içeriği doğrudur.” Tutanağın altındaki imzanın kendine ait olmadığını söyleyen bir memur da “Ben o sırada Beyoğlu bölgesinde görevliydim. Olaylarla ilgili bilgim ve görgüm yoktur” dedi.

EMSAL KARAR: ‘DAĞILMAMAKTA ISRAR,  KANAAT AÇIKLAMA YÖNTEMİDİR’

Cumhuriyet’ten Hilal Köse’nin haberine göre mahkeme ise sanıkların, atılı suçu işlediklerine dair her türlü şüpheden uzak kesin ve yasal delil bulunmaması, yüklenen suçun sanıklar tarafından işlendiğinin sabit olmaması nedeniyle beraatlerine karar verdi. Gerekçeli kararda, sanıkların güvenlik güçlerine saldırıda bulunduklarına dair kamera görüntüsü ve üst arama tutanaklarında silah ve benzeri suç eşyası bulunduğuna dair kaydın olmadığına dikkat çekildi. 2911 sayılı yasanın 32/1. maddesinde düzenlenen ‘Kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşlerine katılıp da ihtara ve zor kullanmaya rağmen dağılmamakta ısrar etme’ şeklindeki suçun, normal şartlarda ‘sair düşünce ve kanaat açıklama yöntemi’ kapsamında kabul edilebileceği belirtildi: “Çünkü toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının kullanılması, barışçıl amaçlarla yapıldığı, silahsız ve saldırısız olduğu, kendi içerisinde başka bir suçu oluşturmadığı, hukuken korunabilecek sınırda kaldığı sürece düşünce ve kanaat açıklama yöntemidir"