İmamoğlu'nun ziyaretinin ardından Anıtkabir komutanı görevden alındı

Ekrem İmamoğlu'nun 31 Mart’ta seçimi kazanmasının ardından yaptığı Anıtkabir ziyaretinin sonrasında dönemin Anıtkabir komutanı olan Albay Cüneyt Rakunt teamüllerin dışına çıkılarak görevinden alındı.23-08-2019 09:31

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart’ta seçimi kazanmasının ardından henüz mazbatasını almadan yaptığı Anıtkabir ziyaretinin faturası, Anıtkabir komutanı olan Albay Cüneyt Rakunt’a kesildi. Rakunt’un, haziran ayı atamalarında görevinden alındığı ve Genelkurmay Karargâhı’nda görevlendirildiği öğrenildi.

İmamoğlu, 31 Mart seçimlerini kazanmasının hemen ardından AKP’den gelen itiraz tartışmaları sürerken 2 Nisan’da Anıtkabir’i ziyaret etmiş, Anıtkabir Özel Defteri’ni de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı unvanıyla imzalamıştı. Milli Savunma Bakanlığı ise ziyaretin hemen ardından, Anıtkabir avlusunda slogan atılmasını gerekçe göstererek “Törene katılım sağlayanlar tarafından tören usul ve esaslarına uygun olmayan şekilde hareket edilmiştir. Konuya ilişkin ilgili personel ikaz edilmiştir” açıklamasını yapmıştı. Ancak bakanlık yetkilileri, İmamoğlu’nun ‘belediye başkanı’ unvanıyla imza atması ile ilgilenmediklerini belirtmişti.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Anıtkabir ziyaretinin ve Anıtkabir Özel Defteri’nin belediye başkanı unvanıyla imzalanmasının usule aykırı olduğunu öne sürmüştü.

Haziran 2018’de Anıtkabir Komutanlığı’na atanan Albay Rakunt, 2018 Ağustos Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantıları sırasındaki Anıtkabir ziyaretinde Erdoğan’a eşlik etmişti. 2019 yılı ağustos ayı YAŞ toplantılarının başında gerçekleşen Anıtkabir ziyaretinde Erdoğan’a Rakunt’un yerine Albay Hakan Osman Sert’in eşlik ettiği görüldü. Albay Hakan Osman Sert’in Anıtkabir Komutanı olarak atandığı öğrenildi.

ÇAKIRÖZER: TEAMÜLLERİN DIŞINA ÇIKILDI

Cumhuriyet’ten Hüseyin Hayatsever’in haberine göre, konuyu gündeme getiren CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, teamüllere göre Anıtkabir komutanlarının en az 2 yıl süre ile atandıklarını, 2 yıllık sürenin dolmasının ardından ya generalliğe terfi ettiklerini ya da emekli olduklarını söyledi. Çakırözer, “Albay Cüneyt Rakunt neden 1 yılın sonunda teamüllerin dışına çıkılarak görevinden alındı?” diye sordu.

Çakırözer, konuyu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması için hazırladığı soru önergesiyle Meclis gündemine de taşıdı.