'İmamoğlu'nun oyları artacak'

MAK Danışmanlık, 23 Haziran seçimlerini hakkındaki anketini açıkladı. MAK Danışmanlık’ın Yönetim Kurulu Başkanı Kulat İstanbul seçiminde Ekrem İmamoğlu’na oy verme oranının artacağını iddia etti.10-05-2019 08:28

MAK Danışmanlık’ın Yönetim Kurulu Başkanı Kulat, 23 Haziran seçimlerini hakkındaki anketini açıkladı. Kulat, Ekrem İmamoğlu’na oy verme oranının artacağını iddia etti.

Kulat, TV 5'te son seçim anketine dair verileri açıkladı. Söz konusu anket 27-30 Nisan tarihleri arasında, İstanbul'da 5 bin 500 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Anket, 31 Mart seçimlerinin ardından ve YSK iptal kararından önce yapılan son anket olmasının yanı sıra İmamoğlu'nun masasındaki son anket olması bakımından da önem taşıyor. Kulat, anket sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

Cumhur İttifakı'na oy verenlerin sadece yüzde 3'ü MHP'li olduğunu kaydetti. Yani MHP'den ciddi oranda AKP'ye oy gelmediğini buradan görmüş olduk.

“Seçimde bir hile yapıldığını düşünüyor musunuz?” sorusuna deneklerin yüzde 56'sı “Hayır, düşünmüyorum”, yüzde 36'sının ise “Evet, düşünüyorum” cevabını verdi. Yani AKP'ye oy verdiğini söyleyen seçmenin de bir kısmı, hile olmadığını düşünüyor.

“Seçimin tekrarlanması durumunda politik tercihiniz değişir mi?” sorusuna deneklerin yüzde 79'u “Değişmez” cevabı verdi. Yüzde 8'i kararsız olduğunu, yüzde 13'ü ise “Evet, değişir” cevabı verdi. Kararsızları dağıttığınızda, yüzde 16-17'lik bir seçmen, ‘Evet, kararım değişir' diyor ve bu seçmen, ağırlıklı olarak AKP'ye oy verdiğini, yani Cumhur İttifakı'na oy verdiğini söyleyen seçmen. Bu fotoğraf doğru çıkarsa, Ekrem İmamoğlu'na oy verme oranının artacağını gösteriyor.