İmamoğlu'ndan çift maaş açıklaması: 'Hiç anlamlı değil'

İBB'den maaş aldığı iddia edilen AKP'li vekil Ravza Kavakçı'yla ilgili konuşan İmamoğlu, "Kuruma borcu var" dedi.07-08-2019 14:35

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediyeden maaş aldığı iddia edilen AKP’li vekil Ravza Kavakçı Kan hakkında yaptığı açıklamada, “Kuruma borcu var” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) maaş aldığı iddia edilen AKP İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan hakkında bir açıklama da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan geldi.

Ravza Kavakçı Kan’ın İBB iştiraki Metro İstanbul A.Ş.’den de maaş aldığı iddia edilmiş ve Kavakçı’nın Metro A.Ş.’nin Tasarım Hizmetleri Müdürlüğünde 2669 sicil numarasıyla tasarım mühendisi olarak görüldüğü ve 4 bin 796 lira maaş aldığı öne sürülmüştü.

İDDİALARI YALANLADI

Konu hakkında sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Kan, “Milletvekilliği öncesi çalıştığım şirket @metroistanbul_ doktora bursu sonrası mecburi hizmetimi milletvekilliği sonrası tamamlamam için 2015’de sözleşmemi askıya aldı” dedi.

‘KURUMA BORCU VAR’

Haberler.com’dan Mesut Şahin’in haberine göre yaşanan gelişmeler üzerine bir açıklama da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan geldi. İmamoğlu konu hakkında şunları söyledi:

“Ravza Kavakçı elektrik mezunuyken, Metro A.Ş. tarafından ABD’ye siyaset doktorası yapması için gönderilmiş. Buna karşılık 4 yıl 11 ay mecburi hizmet tanımlanmış ama bunu tamamlayamadan milletvekili olmuş. Dolayısıyla şu an kuruma bu anlamda bir borcu var. Sözleşme gereği hizmet etmesi gereken dönemi, kuruma hizmet olarak verememiş.

‘HİÇ ANLAMLI DEĞİL’

Burada anlamlı bulmadığım tarafı ifade edeyim. Metro A.Ş’nin yani ulaşımla ilgili bir kurumun siyaset doktorası için bir çalışanına 5 yıla yakın burs sağlaması ve ABD’ye göndermesi hiç anlamlı değil.”