İmamoğlu: Taksim'i herkesin zevk alacağı bir alana dönüştüreceğiz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP iktidarı tarafından betonla kaplanan Taksim Meydanı'yla ilgili olarak, 'Taksim'i herkesin zevk alacağı bir alana dönüştüreceğiz' dedi.03-07-2019 23:14

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Taksim Meydanı'yla ilgili olarak, "Ben yaptım oldu zihniyeti bizde yok. Yarışma usulü ile Taksim'e yeni bir proje yaptıracağız. Ayrıca demokratik katılım ile bu projeleri halka soracağız" dedi.

Taksim Meydanı'nı dönüştürürken halkın fikrini alacaklarını belirten İmamoğlu'nun açıklamaları özetle şöyle:

"Herkesin zevk alacağı bir alana dönüştüreceğiz Taksim'i. Elbette ki mevcut imkanlarla. Gençlerin, kadınların, çocukların fikirlerini kullanacağız.İstanbul'un önceliği simgesel bir anlamda Taksim Meydanı. Beşiktaş Meydanı da dokunulması gereken bir yer. Buralar simgeler anlamında bir buluşma, aynı zamanda toplumsal uzlaşma için buluşma yeri. Büyük kentlerin meydanlarını çok önemseyeceğiz. Meydanın toplum tarafından sorgulanmasına sebep olduk. Bu bence ciddi bir gelişim. Herkes sorgulayacak bunu. Taksim'i herkesin zevk alacağı bir alana dönüştüreceğiz. Ben yaptım oldu zihniyeti bizde yok. Yarışma usulü ile Taksim'e yeni bir proje yaptıracağız. Ayrıca demokratik katılım ile bu projeleri halka soracağız.

Biz belediyenin binalarının halka açılmasını istiyoruz. Saraçhane'deki bu yapı mimari açıdan da çok önemli bir eser. Bu binaya çok nitelikli bir kütüphane yapacağız. Ayrıca gönüllülerden kuracağımız İstanbul Kurulları bu binada çalışacak. Belediye başkanı halkın arasında olacak. Özellikle arka bina kısmında Türkiye'nin en nitelikli, en güçlü kütüphanesini yapacağız. Yurt içi, yurt dışı insanların gelip arşiv karıştıracağı bir kütüphane olacak.

'GÖNÜLLÜLERLE ÇALIŞACAĞIZ'

Seçim zamanında olduğu gibi gönüllülerimizle çalışacağız. CHP'li, İyi Partili. Bütün partili gönüllülerle çalışacağız. Bizim içimize sıkıntı vermeye çalışanlar olacaktır. Ben Ekrem İmamoğlu olarak söz veriyorum, hepsini tek tek buluruz. İstanbul'un üretken insanları dünyanın hiçbir kentinde yok. 1 milyon 200 bin 0-4 yaş arası çocuk var. Bu kadar geleceğe dair bir nüfusu olan kentin bilime, teknolojiye, eğitime yatırım yapmayacak da ne yapacak? Biz bunlara yatırım yaparsak, ekmeğini çıkarabilen bir nesil yaratabiliriz. İstanbul ancak o zaman bir çekim merkezi olabilir.

'TEKNOKENTLER ŞEHRİN DIŞINA YAPILMAMALI'

Kentlere teknokentler yapılıyor. Nereye? Kentin dışına. Böyle bir kitleyi şehrin dışında, sosyal yaşamdan uzak, kültürden uzak, kitapçıdan uzak bir yere getiremezsiniz. Böyle bir şey yok. Kentin içinde bunu kaynatacaksınız. Bu bağlamda biz, özellikle bizim şehrimizde, birkaç yeri ana merkez gibi, örneğin Kartal-Pendik aksı gibi, Esenler gibi, hatta Esenyurt-Beylikdüzü aksında bile buna dönük projelerimizin olduğu alanlar var.

'HADIMKÖY'E YENİ OTOGAR YAPACAĞIZ'

Esenler kocaman bir alan. 27-28 yılı bulmuş bir geçmişi var. Yap-işlet-devret süresi görevi geri almamızdan 2-3 gün önce doldu. Kurtköy'de Anadolu yakası garı, bir tanede Hadımköy bölgesinde bir otogar yapacağız. İstanbul içinde de mini otogarlarla desteklenecek.

Sağda solda duyuyoruz orayı vermeyiz falan. Orayı akla ve bilime peşkeş çekeceğim. Üretim ve istihdam merkezi haline getireceğim orayı.

Polis oraya baskın yaptı. Pislik içerisinde. Orada oluşan suç merkezi Güngören'i etkiliyor, Esenler'i etkiliyor, Bayrampaşa'yı etkiliyor. Metro ulaşımı var. Tramvay ulaşımına yakın. Başka bir müjde daha verelim. İstanbul'a yapacağımız 15 yaşam vadisinden birinin de merkezinde. On binlerce gencimizin eğitim aldığı hayata hazırlandığı bir yer olacak."