İmamoğlu: AFAD'daki toplantıya çağrılmadım, sürece saygımdan sustum

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 5,8'lik depremin ardından AFAD'da yapılan toplantıya çağrılmadığını ve sürece olan saygısından dolayı suskunluğunu koruduğunu söyledi.29-09-2019 14:09

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında İstanbul’da yapılan Türkiye Afet Müdahale Planı Toplantısı’na çağrılmadığını söyledi. Valiliğin "toplantıya çağrıldı" açıklamasından sonra valiliği aradığını ve açıklamanın gerçeği yansıtmadığını dile getirdiğini söyleyen  İmamoğlu, “Konu ile ilgili sessizliğim devlet terbiyem ve sürece olan saygımdan dolayıdır” dedi.

İmamoğlu bir gazetecinin "Siz çağrılmadıysanız genel sekreter nasıl katıldı?" sorusu üzerine İmamoğlu “AFAD’ın 28 birim başkanı var. Bir gün önce ’28 birim başkanından yarın rapor alacağım, hesap soracağım’ diyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı birim başkanlarını davet ediyor. Ben de genel sekreter yardımcımızın süreci takip etmesini istedim. 28 birim başkanından biri itfaiye daire başkanı, diğeri defin işleri başkanı” dedi.

'BİRİLERİNİN BENİ MASADA İSTEYİP İSTEMEMESİ UMRUMDA DEĞİL'

İmamoğlu "Deprem olduğu andan 4 dakika sonra Vali Bey’i arayıp ‘AKOM’a geçiyorum’ dedim ve 18.30’a kadar orada çalıştım. İkinci gün yapılan toplantıya çağrılmadım. Birilerinin beni masada isteyip istemesi umurumda değil.” diye konuştu

İmamoğlu’nun konuşmasından satır başları şu şekilde:

Buradan bazı gazetecilere sesleniyorum. Valiliğin açıklamasından sonra çıkıp özür dileyenlerin özürlerini kabul etmiyorum.  Burada konunun tarafı var, açar sorarsınız. Bu gazetecilerin açıklamalarını zavallı açıklamalar olarak buluyorum, üzülüyorum. Kendinize bazı bakanların açıklamalarını referans alıp yazdıktan sonra söylenen sözlerin bir önemi yok.

'BENİM İÇİN ÖNCELİKLİ MESELE DEPREMDİR'

Buradan devlet yetkilerine de seslemek istiyorum. Seçim bitti, geride kaldı. Onları artık bir tarafa bırakalım. Benim için deprem bu şehrin en önemlisi meselesidir. Benim için öncelikli mesele depremdir. Gelin enerjimizi buna yöneltelim. Birlikte çözüm üretelim.

'İHALE ŞARTNAMESİNDEKİ ŞARTLARI HAYRETLE TAKİP EDİYORUZ'

Haydarpaşa ve Sirkeci garları için yapılacak ihaleler ile ilgili soruya yanıt veren İmamoğlu şunları söyledi:

"İhaleye katılacağımızı açıklamamızdan sonra Bakanlığın aceleyle ‘belediyenin katılması doğru olmaz’ açıklaması yapmasını anlamış değilim. Ayrıca ihale şartnamesinde ortaya koyulan şartları hayretle takip ediyoruz. Türkiye’de o şartlara sahip bir ya da iki televizyon var."