İlkokulda yine şeriat propagandası

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş tarafından paylaşılan bir videoda çocuklara ‘İslam Yemini’ ettirildiği görüldü.18-12-2017 12:40

İleri Haber

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okullarda adeta şeriat provaları yaptırılıyor. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’ın paylaştığı yeni bir videoda öğrencilere "İslam Yemini" okutuluyor. 

Videoda, öğrenciler öğretmenin talimatı doğrultusunda ayağa kalkıyor ve ’Elimizde Kur’an, kalbimizde iman, Müslüman’ız Müslüman, yaşasın İslam..." diye başlayan bir metni hep birlikte okumaya başlıyor.

Bu görüntülerin eline yeni ulaştığını belirten Yarkadaş, "Andımızı niye kaldırdıkları bunları izleyince daha iyi anlaşılıyor" dedi.

‘ANDIMIZIN NİYE KALKTIĞI BELLİ’
Tüm okulların AKP'li MEB eliyle adeta şeriat provalarının yapıldığı merkezler haline dönüştürüldüğünü belirten Yarkadaş, "Arsızlık, hırsızlık ve çürümüşlüklerini saklamak için İslamı kendilerine kalkan yapıyorlar" ifadesini kullandı.

AKP yöneticilerinin MAN Adası gibi ülkelerde vergi vermeden ticaret yaptığı ve zenginleştiğini belirten Yarkadaş, "Yoksula din - iman, kendilerine ise han - hamam düzenini İslamı sömürerek ve kullanarak sürdürüyorlar" dedi.

‘TALİMATI SİZ Mİ VERDİNİZ?’

Okullardan aklın ve bilimin kovulduğunu belirten Yarkadaş, "Gerici ve karanlık bir dönemden geçiyoruz. MEB laikliğe öldürücü darbeler vuruyor. Laiklik yoksa demokrasi de yoktur. Laiklikle birlikte demokrasi de katledildi" diye konuştu.

MEB İsmet Yılmaz'a da seslenen Yarkadaş, "Okullarda okutulan bu yeminlerin talimatını siz mi verdiniz? Laiklik düşmanı yüzünüz her gün açığa çıkıyor. Kamuoyuna bir açıklama yapmak zorundasınız" tepkisini gösterdi.

"YOKSULLAR GERİCİLİĞE MAHKUM EDİLİYOR"

MEB'in laiklik karşıtı uygulamaların merkezi haline geldiğini de belirten CHP'li Yarkadaş, "Kendi çocuklarını yurt dışında okutan, yabancı ülkelerin vatandaşı yapan AKP üst yönetimi, halkın yoksul çocuklarını gerici bir eğitime mahkum ediyor" dedi.

Aklın ve bilimin okullardan dışlanmasının Türkiye'yi felakete sürükleyeceğini de belirten Yarkadaş, "AKP bugünü de geleceği de yok ediyor. Bir kuşak, aklın,  bilimin, evrim teorisinin, sanat ve  felsefenin, olmadığı bir eğitimden geçiriliyor. Bu ülkeye daha büyük bir kötülük yapılamaz" ifadesini kullandı.

CHP'li Yarkadaş, "Andımıza savaş açıp kaldırtanlar, yerine ne olduğu belli olmayan uydurma yeminler koydu. Buna rağmen çocuklarınızı tarikatlara yem etmeyeceğiz. Karanlığa teslim olmayacağız. Kindar değil bilime inanan bir neslin yetişmesi için mücadele edeceğiz" dedi.

‘FETÖ YERİNE METÖ’

Okulların tarikat ve cemaatlere teslim edildiğini de belirten Yarkadaş, "FETÖ gitti; METÖ geldi. Her okul bir tarikata / cemaate zimmetlendi. AKP tarikat ve cemaatlere bağımlı yaşıyor. Yaşananlardan hiç ders almıyorlar" sözlerini dile getirdi.

TBMM'YE TAŞIDI

Yarkadaş, görüntüleri TBMM'ye taşıdığı ve MEB İsmet Yılmaz'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi de verdi. CHP'li vekil, "Cevap verecek

Cesaretinin olmadığını biliyorum. Ama yine de sordum. Tarihe kimin ne yaptığını kaydedelim" ifadesini kullandı.