İlkokulda '200 lira ver, istediğin öğretmeni seç' uygulaması

Bir ilkokulda okul yönetimi, velilerin istediği öğretmeni seçebilmesi için bankaya "bağış" adı altında para yatırttı.22-09-2018 09:09

İstanbul Sultançiftliği’nde bulunan Orgeneral Eşref Bitlis İlkokulu'nda okul yönetimi, çocuğu birinci sınıfa başlayacak olan velilerden “öğretmen seçimi” için bağış yapmalarını istedi. İddiaya göre velilere, “Çocuğunuz için öğretmen seçmek istiyorsanız, okula 200 lira bağış yapmanız gerekiyor” dendi.

Çok sayıda veli bankaya giderek “bağış” adı altında okulun hesabına para yatırdı. Para yatıramadığı için istediği öğremtmeni seçemeyen veliler ise okulun bu yaptırımına tepki gösterdi.

'ÖĞRETMEN SEÇMEK İSTİYORSANIZ 200 TL YATIRIN'

Üç çocuğu da Eşref Bitlis İlköğretim Okulu'nda okuyan K.K. birinci sınıfa başlayacak kızının kaydını yapmak için okul yönetimiyle görüşmeye gitti. Kızınnı Hakan Ş. isimli öğretmenin sınıfına verilmesi içi ricada bulunan veli K.K. okul yönetiminin kendisine verdiği yanıt karşısında şaşkına döndü. Okul yönetimi, “ Öğretmen seçmek istiyorsanız bankaya 200 TL yatırmalısınız” diyerek cevap verdi.

Yaşanan bu duruma tepki gösteren K.K. sınıfların kura ile belirlenmesi gerektiğini söyleyerek, “Çok sayıda komşum para yatırarak öğretmen seçimi yaptı. Ancak bizim gibi yoksul veliler bu parayı veremediği için öğretmen seçemedi. Bu uygulamanın okulda görev yapan öğretmenler için çok onur kırıcı olmasının yanında bence bir hakarettir. Ancak okulda çalışan öğretmenler bu haksız ve hukuksuz uygulamaya seslerini çıkarmıyorlar. Para yatırılarak seçilen öğretmen ‘iyi’ olarak gösterilirken, para yatırılmayan öğretmen ‘kötü’ oluyor bu durumda” diye konuştu.

'PARAYI YATIRDIM, ÇOCUĞUM İSTEDİĞİM SINIFA VERİLDİ'

Geçen yıl da okul yönetiminin velileri böyle bir uygulama ile karşı karşıya bırağını söyleyen S.K. ise, “Geçen yıl çocuğum birinci sınıfa başladı. Okul müdür yardımcısı Yeşim Hanım’a gittim. 'Falanca öğretmen varmış, onun için çok iyi diyorlar, çocuğumu onun sınıfına verebilir misiniz?' diye sordum. Yeşim hanım Halkbank’a giderek okula 100 TL yatırmam karşılığında çocuğumu istediğim sınıfa vereceğini söyledi. Bankaya gidip verilen hesap numarasına parayı yatırdım ve çocuğum istediğim öğretmenin sınıfına verildi. S.K. geçen sene seçtikleri öğretmenle aralarında yaşanan tartışmayı ise şu sözlerle anlatıyor:

'BEN ZATEN BU UYGULAMAYA KARŞIYIM'

“Geçen yıl sınıfımızda bir tartışma yaşandı. Öğretmenimiz çok sinirlendi. ‘Benim için 100 TL yatırdınız diye beni satın mı aldınız? Ben zaten bu uygulamaya karşıyım vereyim paranızı çocuklarınızı sınıfımdan alın’ dedi.”

Bu konuda görüşlerini almak için Cumhuriyet'in aradığı okul yöneticileri ise 'devlet memuru oldukları için açıklama yapamayacaklarını' söyledi.