İlker Başbuğ ifadeye çağrıldı

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, 'FETÖ'nün siyasi ayağına ilişkin yaptığı açıklama sonrası ifadeye çağrıldı.10-06-2020 10:55

'FETÖ'nün siyasi ayağına ilişkin, "26 Haziran 2009'daki kanun teklifini kim hazırladı? Araştırılsın" diyen eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ yaptığı açıklama sonrası ifadeye çağrıldı.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, katıldığı bir televizyon programında 'FETÖ’nün siyasi ayağına ilişkin bir soru üzerine, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenleme için, “26 Haziran 2009'da bu iki konuyu içeren kanun teklifini kim hazırladı? Ben bilmiyorum. ‘Araştırsınlar’ diyorum. Ben bir ipucu veriyorum. Bu kanun teklifinin FETÖ'nün emriyle, direktifiyle hazırlandığını düşünüyorum. Çünkü ikisinde de FETÖ komplolarıyla bağlantılı bir olayla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

İFADEYE ÇAĞRILDI

Başbuğ’un katıldığı yayının görüntülerini RTÜK’ten temin eden ve bilirkişi aracılığıyla yazıya döktüren Ankara Başsavcılığı, ikinci hamle olarak Başbuğ’un ifadesinin alınmasına karar verdi.

Başsavcılık, bunun için İstanbul Anadolu Başsavcılığına bir talimat yazısı gönderdi. Başbuğ, savcılığın talimatı kapsamında İstanbul’da ifade verecek.