Ilısu Barajı ‘Milli Park’ statüsündeki Botan Vadisi’ni de olumsuz etkileyecek

Ilısu Barajı, Dicle Vadisi’nin yanı sıra ‘Milli Park’ ilan edilen Botan Vadisi’ndeki biyoçeşitliliği de olumsuz etkileyecek.02-11-2019 10:52

Botan Vadisi, içindeki biyolojik yaşamın yanı sıra yollarıyla ender vadilerden birisi olarak kabul ediliyor. Vadiden geçen Botan Çayı da bölgenin önemli su kaynağı arasında yer alırken, Ilısu Barajı Dicle Nehri'nin yanı sıra Botan Çayı’nı da olumsuz etkileyecek.

EKOSİSTEMİ YOK EDECEK POTANSİYELİ VAR

Mardin'in Ilısu köyü mevkiinde Dicle Nehri üzerinde inşa edilen Ilısu Barajı, nehrin geçtiği Mardin, Siirt, Şırnak, Batman kentlerinde toplamda 199 yerleşim yerini su altında bırakacak. Bunların arasında 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf ile Mezopotamya'nın ilk liman kenti Tel-Fafan bulunurken, barajdan Botan Vadisi de olumsuz etkilenecek. Sarp ve dik yamaçları, içinde bulunan canlı türleri ile önemli bir doğal güzelliğe sahip olan vadide, bugüne kadar tespiti yapılmış 500 kadar bitki türü, 120'ye yakın ise hayvan türü tespit edilirken, uzmanlar ise yeteri kadar araştırma yapılmadığı için bitki türlerinin binden fazla olduğu görüşünü dile getiriyor.

Ilısu Barajı ise vadideki çeşitliliği, yaşam alanlarını ve eko-sistemi tamamen yok edecek potansiyel olarak değerlendiriliyor.

ANTİK YOL SU ALTINDA KALACAK

Botan Vadisi biyoçeşitliliğin yanı sıra içinde barındırdığı arkeolojik alanlar nedeniyle de ender vadilerden biri olarak anılıyor. Siirt il merkezini Botan Vadisi ile Botan Çayı'na bağlayan ve dünyada üç tane olduğu bilinen Akabe antik yolunun bir kısmı da Ilısu Barajı’na kurban edilecek. Yolun 3 bin 500 yıllık olduğu tahmin ediliyor.

‘MİLLİ PARK’ İLAN EDİLEN VADİ SULARA GÖMÜLDÜ

Cumhurbaşkanlığı tarafından 15 Ağustos tarihinde Botan Vadisi “Milli Park” ilan edilirken, sınırları ise Tillo'ya kadar uzanıyor. ‘Milli Park’ ilan edilmesine rağmen vadinin önemli bir bölümü sulara gömüldü. (MA)