İlhan Cihaner'den Meclis Başkanı Şentop'a: Niye fikir değiştirdiniz

CHP'li İlhan Cihaner, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un, milletvekilliği düşürülen isimlerle ilgili açıklamasına tepki gösterdi.07-06-2020 18:39

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun milletvekilliklerinin düşürülmesi ile ilgili olarak açıklama yaptı.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, video konferans yöntemiyle NTV canlı yayınına konuk oldu.

Koronavirüs nedeniyle 40 güne yakın süredir Meclis’in kapalı olması sonrasında, Meclis’in ilk gündem maddelerinden birisi olarak milletvekillerinin düşülmesini gündeme alması tartışmalara neden olmuştu. Öte yandan, HDP'li ve CHP'li  vekiller ise söz konusu kararı son anda öğrendiklerini belirtmişlerdi.

Şentop, "Dokunulmazlığı kalkmış ve yargılama sonucunda mahkumiyet kararı almış bir milletvekilinin, milletvekilliğinin düşürülmesine giden süreçte nasıl bir prosedür işler?" sorusuna verdiği yanıtta, Milletvekili yargılanmış, hakkında karar verildikten sonra karar TBMM Başkanlığı'na gönderilir. En son aşama Yargıtay onama aşamasıdır. Kesin hükümler eğer 76. maddesindeki milletvekili seçilme yeterliliğine engelse TBMM Genel Kurulu'nda okunur ve milletvekilliği düşer. Anayasanın 84. maddesi var. İkinci fıkrasında milletvekilliğinin düşmesi mahkeme kararının genel kurula bildirilmesiyle olur diyor. 3 arkadaşımızla ilgili kesin kararlar var. İç tüzük açık bir şekilde ifade etmiş, verilen ceza milletvekili seçilmeye engelse, 1 yılın üzerindeyse bu genel kurulun bilgisine sunulur ve milletvekilliği düşer. 3 arkadaşımızla ilgili yapılan işlem bu şekildedir. Genel kurul toplanmadan önce partililere bilgi verdim." ifadelerini kullandı

'NİYE FİKİR DEĞİŞTİRDİNİZ?'

CHP'li hukukçu İlhan Cihaner ise Şentop'un açıklamasına sosyal medyadan tepki gösterdi. Cihaner, Şentop'un Anayasa Komisyonu Başkanı iken yaptığı açıklamada, bu koşullarda milletvekilliklerinin düşürülemeyeceğini söylediğini hatırlatarak, "Niye fikir değiştirdiniz? diye sordu.