ILGA-Avrupa: Türkiye dahil birçok ülkede homofobik ve transfobik söylemler artıyor

Uluslararası Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks Birliği'nin Avrupa teşkilatı, aralarında Türkiye'nin de olduğu 15'ten fazla ülkede, "nefret söyleminde kayda değer bir artış" olduğuna dikkat çekti.16-02-2021 14:43

Avrupa ve Orta Asya'daki 54 ülkeden 600'den fazla LGBTİ+ kuruluşunu çatısı altında buluşturan Uluslararası Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks Birliği'nin (ILGA) Avrupa teşkilatı, kıta genelinde siyasetçiler tarafından yapılan homofobik ve transfobik söylemin artış gösterdiğini bildirdi.

ILGA-Avrupa'nın yayımladığı yıllık raporda, aralarında Türkiye'nin de olduğu Avrupa ve Orta Asya'daki 15'ten fazla ülkede, hem resmi açıklamalar hem de basında "nefret söyleminde kayda değer bir artış" olduğuna dikkat çekildi. Raporun Türkiye ile ilgili kısmında, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın nisan ayında verdiği cuma hutbesinde yaptığı değerlendirmeler hatırlatılarak, yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle LGBTİ+'ları sorumlu tutan açıklamalar olduğuna yer verildi.

Raporda, Onur Yürüyüşü'ne katılanlara yönelik soruşturmaların devam ettiği hatırlatılırken, geçen yıl içerisinde üç mahkemenin Onur Yürüyüşü ile ilgili konulan yasağı geçersiz kılan karar alması da "olumlu bir gelişme" olarak nitelendirildi.

'RAYDAN ÇIKMAYA BAŞLADI'

ILGA-Avrupa, Avrupa Komisyonu'nun Türkiye ile ilgili son İlerleme Raporu'nda da "LGBTİ+'larla ilgili durumun çok ciddi bir hal aldığına" vurguladığına dikkat çekti. 

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, ILGA-Avrupa İdari Direktörü Evelyne Paradis, Reuters haber ajansına yaptığı değerlendirmede, özellikle Boğaziçi Üniversitesi'ndeki protesto eylemleri sonrasında iktidar kanadının LGBTİ+'lara yönelik söylemlerinin "raydan çıkmaya başladığını" söyledi. 

'LGBTİ+'LAR GÜNAH KEÇİSİ OLUYOR'

Raporda, Avrupa ve Orta Asya'daki 17 ülkede siyasilerin 2020 boyunca LGBTİ+'ları hedef alan saldırgan açıklamalar yaptığı değerlendirilmesine yer verildi. 

Paradis, "LGBTİ'lar, en başta günah keçisi ilan edilen gruplar arasında yer alıyor... Özellikle transları hedef alan nefret söylemi artıyor. Durumun iyiye gitmekten çok daha kötüleşeceğine dair ciddi kaygılarımız var" dedi.

'POLONYA VE MACARİSTAN'DAKİ GELİŞMELER KAYGI VERİCİ'

Raporda, Avrupa Birliği (AB) üyeleri Polonya ve Macaristan'daki gelişmelerle ilgili kaygılar da dile getirildi.

Polonya'da milliyetçi iktidar partisine mensup siyasilerin seçim kampanyalarında "LGBT ideolojisi" ifadesini kullanarak bu topluluğa yönelik sert ifadelerde bulunduğuna dikkat çekildi.

Macaristan'da da hukuki cinsiyet geçiş süreçlerinin yasaklanması da raporda değinilen olumsuz gelişmeler arasında yer aldı.

Raporda ayrıca, Bulgaristan ve Romanya gibi diğer başka AB ülkelerinde de 2021 yılı içerisinde LGBTİ+'lara yönelik baskıların artması ve durumun kötüleşmesi kaygısı taşındığı belirtildi.