İletişim Başkanı Fahrettin Altun, basın kartı iptallerini inkar etti: 'Art niyetliler'

Altun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Her kurumda yeni basın kartını alanlar olduğu gibi, değerlendirmesi devam edenler de bulunabilmektedir" iddiasında bulunurken, "Kendilerine basın kartı verilmediğini iddia eden kurumlarda da yeni basın kartlarını alanların bulunması bile bu art niyetli girişimi boşa çıkarmaktadır" ifadelerini kullandı.27-01-2020 11:53

İletişim Başkanı Altun, bazı medya kuruluşlarında çalışanların basın kartlarının iptal edildiğini inkar etti. Altun, medya kuruluş ve çalışanlarını “art niyetli” olmakla suçladı.

Cumhuriyet, Evrensel ve BirGün çalışanlarının basın kartları Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından geçen hafta iptal edilmişti. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) da dün bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın ‘geri adım attığını’ ve iptal edilen kartların yeniden kullanıma açıldığını duyurdu.

Bugün bir açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabında da paylaştığı yazılı açıklamasında basın kartı başvurularına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘TÜM İŞLEMLER YÖNETMELİK ÇERÇEVESİNDE YÜRÜTÜLÜYOR’

Fahrettin Altun, İletişim Başkanlığınca basın kartına yönelik tüm işlemlerin Basın Kartı Yönetmeliği çerçevesinde yürütüldüğünü iddia etti.

İlk basın kartı veya sürekli basın kartı başvurularının yanı sıra, genel kart değişimi, kayıp, yıpranma, kurum değişikliği ya da mesleğe geri dönme gibi nedenlerle de yeni basın kartı başvurusu yapıldığını anımsatan Altun, İletişim Başkanlığı Basın Kartı Başvuru Sistemi'nin açık olduğuna ve güncel olarak başvuruların alındığını söyledi.

894 BASIN KARTI BEKLEMEDE

Altun, başvuruların ardından değerlendirme sürecinin, basın kartının itibarını ve saygınlığını koruyacak şekilde titizlikle yürütüldüğünü öne sürdü.

Bu kapsamda, başvuru sahibinin Basın Kartı Yönetmeliğinde belirtilen "basın kartı verilecek kişilerde aranan şartları" taşıyıp taşımadığını tespit etmek üzere derinlemesine araştırmalar yapıldığını anımsatan Altun, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"İletişim Başkanlığı kurulduğundan itibaren değerlendirme süreci tamamlanan 13 bin 372 medya mensubuna yeni basın kartları teslim edilmiştir. Bu sayının içinde ulusal ve yerel ölçekli bütün medya kurumlarından çok farklı unvanlarda medya emekçileri yer almaktadır. Şu anda değerlendirme süreci devam eden başvuru sayısı 894'tür. Bu süreçte, teknik kriterlerin yanı sıra başvuru sahibinin gerçekten mesleki faaliyet icra edip etmediği, herhangi bir terör örgütüyle bağlantılı olup olmadığı, mahkumiyet kararı ya da meslek onurunu zedeleyici tutumları gibi çeşitli kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Mevcut durumda değerlendirme süreci devam eden kartlarla ilgili herhangi bir iptal durumu söz konusu değildir."

‘BASIN KARTI VERİLMEDİĞİNİ İDDİA EDEN KURUMLARDA YENİ KARTLARINI ALANLAR VAR’

Basın kartına yönelik henüz neticelenmemiş yenileme başvurularının hala aktif olduğunu vurgulayan Altun, şunları söyledi:

"Dolayısıyla özellikle bazı medya kurumlarında çalışanların kartlarının iptal edildiği iddiası kesinlikle gerçek dışıdır. Her kurumda yeni basın kartını alanlar olduğu gibi, değerlendirmesi devam edenler de bulunabilmektedir. Kendilerine basın kartı verilmediğini iddia eden kurumlarda da yeni basın kartlarını alanların bulunması bile bu art niyetli girişimi boşa çıkarmaktadır. Değerlendirmesi devam eden başvurulara ilişkin süreç tamamlandığında başvuru sahiplerine gerekli bildirimler yapılacaktır."

EVRENSEL: KARTI YENİLENEN TEK GAZETECİ BİLE YOK

Altun’un bu açıklamalarına cevap veren Evrensel ise bünyesinde çalışıp da başvurusunu Evrensel gazetesinden yapan tek bir gazetecinin bile basın kartı yenilenmediğini duyurdu.