İl il Meclis’e giren kadın milletvekilleri

24 Haziran seçimlerinde Meclis’e giren kadın milletvekilleri belli oldu.



25-06-2018 14:20

27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin kesin olmayan sonuçlara göre, Meclis’e giren 600 vekilin 103’ünü kadınlar, 497’sini erkekler oluşturdu.

26. Dönem’de yüzde 14,7 olan kadın vekil oranı, 27. Dönem’de yüzde 17,1’e çıktı.

Kadın oranının en yüksek olduğu parti yine HDP oldu. HDP’yi sırayla AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti takip etti.

33 İLDE KADIN VEKİL ÇIKMADI

Seçim çevrelerinin yüzde 38’inden, yani 87 seçim çevresinden 33’ünden kadın vekil çıkmadı. Kadın vekil çıkmayan iller şöyle:

Adıyaman, Amasya, Artvin, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Çorum, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sinop, Tunceli, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Ardahan, Iğdır, Karabük, Kilis, Osmaniye

KADIN ORANIN EN YÜKSEK OLDUĞU PARTİ: HDP

27. Dönem’de AKP’nin 295 vekilinden 52’sini, CHP’nin 147 vekilinden 18’ini, MHP’nin 48 vekilinden 5’ini, HDP’nin 67 vekilinden 25’ini, İYİ Parti’nin ise 43 vekilinden 3’ünü kadınlar oluşturdu.



Peki 24 Haziran 2018 seçim sonuçlarına göre Meclis'e hangi bölgeden kaç kadın milletvekili girdi? 

İşte detaylar...

İŞTE İL İL KADIN MİLLETVEKİLİ LİSTESİ

ADANA

AKP: Jülide Sarıeroğlu
CHP: Müzeyyen Şevkin
HDP: Tülay Hatimoğulları 
MHP: Ayşe Sibel Ersoy 


AFYONKARAHİSAR
CHP: Burcu Köksal

AĞRI

HDP: Dilan Dirayet Taşdemir
AKSARAY
AKP: İlknur İnceöz

ANKARA-1

CHP: Gamze Taşcıer
HDP: Filiz Kerestecioğlu Demir

ANKARA-2

AKP: Lütfiye Selva Çam, Arife Polat Düzgün, Zeynep Yıldız
MHP: Nevin Taşlıçay 

ANKARA-3

AKP: Asuman Erdoğan

ANTALYA

AKP: Sena Nur Çelik

BARTIN

CHP: Aysu Bankoğlu

BOLU

AKP: Arzu Aydın

BURSA-1

CHP: Lale Karabıyık, Nurhayat Altaca Kayışoğlu

ÇANAKKALE

AKP: Jülide İskenderoğlu

DENİZLİ

AKP: Nilgün Ök
CHP: Gülizar Biçer Karaca 

DİYARBAKIR

HDP: Saliha Aydeniz, Remziye Tosun, Semra Güzel
AKP: Oya Eronat

DÜZCE

AKP: Ayşe Keşir

EDİRNE

AKP: Fatma Aksal

ELAZIĞ

AKP: Sermin Balık

ERZURUM

AKP: Zehra Taşkesenlioğlu

ESKİŞEHİR

AKP: Emine Nur Günay
CHP: Jale Nur Süllü 

GAZİANTEP

AKP: Derya Bakbak

HAKKARİ

HDP: Leyla Güven

HATAY

CHP: Suzan Şahin

ISPARTA

İYİ Parti: Aylin Cesur Yüksek

İSTANBUL-1

AKP: Ravza Kavakcı Kan, Mihrimah Belma Satır, Müşerref Pervin Tuba Durgut
CHP: Gamze Akkuş İlgezdi, Saliha Sera Kadıgil Sütlü
HDP: Pervin Buldan  

İSTANBUL-2

AKP: Fatma Betül Sayan Kaya, Serap Yaşar, Şirin Ünal, Canan Kalsın, İffet Polat
HDP: Oya Ersoy, Hüda Kaya

İSTANBUL-3

AKP: Tülay Kaynarca, Emine Sare Aydın Yılmaz, Rümeysa Kadak, Alev Dedegil
CHP: Sibel Özdemir, Emine Gülizar Emecan 
MHP: Arzu Erdem

İZMİR-1

AKP: Ceyda Bölünmez Çankırı

HDP: Serpil Kemalbay

İZMİR-2

CHP: Selin Sayek Böke, Sevda Erdan Kılıç

KAHRAMANMARAŞ

AKP: Habibe Öçal

KAYSERİ

AKP: Hülya Nergis

KOCAELİ

AKP: Radiye Sezer Katırcıoğlu
CHP: Fatma Kaplan Hürriyet 

KONYA

AKP: Leyla Şahin Usta, Gülay Samancı

KÜTAHYA

AKP: Ceyda Çetin Erenler
MALATYA
AKP: Öznur Çalık 

MANİSA

AKP: Semra Kaplan Kıvırcık

MARDİN

HDP: Ebru Günay

MERSİN

AKP: Zeynep Gül Yılmaz
CHP: Nevin Zaimoğlu
HDP: Fatma Kurtulan

MUĞLA

AKP: Yelda Erol Gökcan

MUŞ

HDP: Gülistan Kılıç Koçyiğit

SAKARYA

AKP: Çiğdem Erdoğan Atabek 

SAMSUN

AKP: Çiğdem Karaaslan
CHP: Neslihan Hancıoğlu

SİİRT

HDP: Meral Danış Beştaş

SİVAS

AKP: Semiha Ekinci

ŞANLIURFA

AKP: Zemzem Gülender Açanal, Ayşe Sürücü

TEKİRDAĞ

CHP: Candan Cüceer
AKP: Çiğdem Koncagül

TOKAT

AKP: Özlem Zengin

TRABZON

AKP: Bahar Ayvazoğlu

VAN

HDP: Bedia Özgökçe Ertan, Muazzez Orhan

YALOVA

AKP: Meliha Akyol