İktidarın sınav dayatmasında ilk vaka: Salondaki tüm öğrenciler karantinaya alındı!

İktidarın 'normalleşme' kapsamında giriştiği sınav dayatmasında ilk vaka MSÜ sınavında yaşandı. Fenalaşan bir öğrencinin koronavirüs testi pozitif çıkarken, aynı salondaki tüm öğrencilere karantina uygulandı.15-06-2020 19:22

Kocaeli’de MSÜ sınavında fenalaşan bir öğrencinin koronavirüs testi pozitif çıktı ve aynı salondaki tüm öğrenciler karantinaya alındı.

Kocaeli Barış Gazetesi'nden Aysun Özcan Erenkaya'nın  haberine göre, Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 14 Haziran’da Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı yapıldı. Sınav salonuna girişte öğrencilere maske dağıtılıp ellerine dezenfektan sıkıldığı ancak ateş ölçümünün yapılmadı.

ÖĞRENCİ FENALAŞTI

Sınavın başlamasıyla 16 öğrencinin sınava girdiği 205 numaralı salondaki bir öğrenci, fenalaşmasının üzerine tek kişilik salona alındı ve sınavını burada tamamladı.

TANIK OLAN ÖĞRENCİNİN BABASI ANLATTI

Olayın yaşandığı salonda sınava giren 18 yaşındaki M.A.’nın babası C.A., şunları söyledi:

"Oğlum 205 numaralı salonda sınava giriyor, 2,5 saat süren sınavın bitimine 45 dakika kala, bir kız öğrenci fenalaşıyor, başını sıranın üzerine koyuyor. Bayılacak kadar halsizleşen öğrenci, öğretmenler tarafından tek kişilik bir salona alıyor, Covid-19 testini yapacak sağlık ekibi çağırılıyor, kız öğrenci bu esnada tek kişi sınava devam ediyor. Sınavını tamamlayan öğrenciye test yapılıyor ve koronavirüs tespit ediliyor.

Oğlum eve geldiğinde bir kız çocuğunun bayılacak duruma geldiğini ve salondan çıkarıldığını anlatmıştı ki sınavdan 2 saat sonra evimize sağlık ekipleri geldi, salonda rahatsızlanan kız çocuğunun Covid-19 testinin pozitif çıktığını söyledi ve oğlum M.A.’nın evin içinde bir odada, tabağı, çatalı, bıçağı, mümkünse tuvaleti ayrı olacak şekilde karantinada tutulması gerektiği söylendi."

TÜM ÖĞRENCİLERE KARANTİNA

Öte yandan aynı salondaki tüm öğrenciler karantinaya alındığı belirtildi.