İktidarın ‘paralel baro’ zorlaması yenildi: Kurulamıyor, kurulsa da temsil edilemiyor

Baroları bölmek için AKP ve MHP ortaklığında apar topar Meclis’e getirilen, kamuoyunun tepkisi ve avukatların mücadelesine rağmen Meclis’ten kaçırılarak yasalaştırılan ‘paralel baro’ düzenlemesi etkisiz kaldı. Bugüne kadar yeni bir baro kurulamazken, girişimler ise gereken sayının çok altında bulunuyor.03-09-2020 13:32

İleri Haber

Saray ittifakının tüm tepkilere rağmen yasalaştırdığı ‘paralel baro’ düzenlemesi işe yaramadı. Kanuna göre, ekim ayında yapılacak delege seçimleri için en az bir ay öncesinden baroların seçimli genel kurul çağrısı yapma süresi bugün doldu. İki ilde baro kurma girişimleri cılız kalırken, bundan sonra olası kurulacak baroların aralık ayındaki TBB Genel Kurulu’nda delegesi olmayacak.

Baroları bölmek için AKP ve MHP ortaklığında apar topar Meclis’e getirilen, kamuoyunun tepkisi ve avukatların mücadelesine rağmen Meclis’ten kaçırılarak yasalaştırılan ‘paralel baro’ düzenlemesi etkisiz kaldı. Bugüne kadar yeni bir baro kurulamazken, girişimler ise gereken sayının çok altında bulunuyor.

YANDAŞLARIN GİRİŞİMLERİ CILIZ KALDI

Bugün Cumhuriyet’ten Alican Uludağ imzasıyla yayınlanan haberde, yaklaşık 50 bin avukatın bulunduğu İstanbul’da yeni baro kurmak için 1280, yaklaşık 20 bin üyesi bulunan Ankara’da ise 250 imza toplandığı belirtildi. Bu rakamlar, baro kurmak için gereken 2 bin imzanın oldukça gerisinde kaldı.

4 İL HARİÇ YETER SAYI YOK

Yeni baro kurmak için gereken, “bir ilde baroya kayıtlı en az 5 bin avukat olması” şartını ise İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya dışında hiçbir il yerine getiremiyor. 4 ilin dışındaki tüm illerde baroya kayıtlı avukat sayısı, 5 binin altında bulunuyor.

GENEL KURUL TRENİ KAÇTI

Öte yandan iktidarın ‘paralel baro’ planlarına uymayan bir diğer konu ise Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) aralık ayında yapılacak olan Genel Kurulu’na olası kurulacak yeni baroların delege gönderemeyecek olması. Çünkü yasaya göre delege seçimleri her baroda ekim ayının ilk haftasında yapılacak. Buna göre, baroların en az bir ay önceden seçimli genel kurul çağrısı yapma zorunluluğu bulunuyor. Dolayısıyla, olası kurulacak yeni barolar ekim ayında kendi genel kurullarını yapamayacağı için TBB Genel Kurulu’nda temsil edilemeyecek.

Konuya ilişkin Avukatlık Kanunu’na eklenen geçici madde şöyle:

“Görev sürelerine bakılmaksızın tüm barolarda baro başkanlığı, yönetim, disiplin ve denetleme kurulu üyelikleri ile Türkiye Barolar Birliği delege seçimleri 2020 yılı Ekim ayının ilk haftasında; Birlik Başkanlığı, yönetim, disiplin ve denetleme kurulu üyelikleri seçimleri ise 2020 yılı Aralık ayı içinde yapılır.”

‘AMAÇLARI EKİMDEN ÖNCE YANDAŞ BAROLARI KURMAKTI’

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz, İleri Haber yazarı ve Adalet İçin Hukukçular’dan Avukat Özgür Urfa, düzenlemeyle iktidarın amaçlarından birinin ekim ayında yapılacak baro genel kurulları öncesinde yandaş baroları kurmak ve TBB’nin aralık ayında yapılacak seçimlerde kendi delegelerini göndermek olduğunu söyledi. Urfa, “Bugün itibariyle gereken sayıyı bularak kendi barolarını kuramadıkları için ekim ayı içerisinde genel kurullarını toplayamayacaklar ve bu nedenle de aralık ayında yapılacak olan TBB Genel Kurulu’nda delegeleri olmayacak” dedi.

‘İKTİDAR VE YANDAŞLARI YENİLDİ’

“İktidarın tüm gücünü, olanaklarını kullanılmasına ve kamu avukatlarının da sürece dahil edilmesine rağmen gerekli sayılara ulaşılamamış olması iktidar ve yandaşları açısından açık bir başarısızlık ve yenilgi anlamını taşıyor” ifadelerini kullanan Urfa, avukatların çoklu baroya karşı güçlü ve kitlesel tepkilerinin de bu sonuçta etkisi olduğuna işaret etti.