İktidar kaynakları, Peker'in iddiaları hakkında konuştu: 'Soylu üzerinden ittifak da tehlikeye girdi'

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in özellikle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve iktidara yakın kişilerin yasa dışı işlere girdiğine yönelik iddialarını dile getirdiği videolar yayınlanmaya devam ederken, bu iddiaların iktidar içindeki yansımaları da merak konusu olmuş durumda.24-05-2021 18:49

   

Sedat Peker’in iddialarına ilişkin isim vermeden konuşan iktidar kaynakları, parti için ciddi bir krize işaret ederken, Saray ittifakının tehlikede olduğu ve Soylu’nun gidebileceğini öne sürdüler.

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in özellikle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve iktidara yakın kişilerin yasa dışı işlere girdiğine yönelik iddialarını dile getirdiği videolar yayınlanmaya devam ederken, bu iddiaların iktidar içindeki yansımaları da merak konusu olmuş durumda.

BBC Türkçe’den Fundanur Öztürk’e isim vermeden konuşan iktidar kaynakları, Peker’in evine yapılan operasyon hakkındaki iddialardan, Yalıkavak Marina’nın el değiştirmesine kadar birçok iddia hakkındaki görüşlerini açıkladı.

PEKER’İN EVİNE OPERASYON: ' SOYLU DOĞRUYU SÖYLEMİYOR'

Peker, evine yapılan operasyonda küçük kızına silah doğrultulduğunu ve eşinin bir polis memuru tarafından tüfekle duvara itildiğini iddia etmiş, Soylu ise bu iddiaları yalanlamış ve operasyonun görüntülerini paylaşmıştı.

BBC Türkçe’ye konuşan bir iktidar yetkilisi ise Peker’in iddiasıyla ilgili şunları söyledi:

" Soylu’nun o yayında söyledikleri doğru değil. O operasyonda Peker’in çocuğuna silah doğrultmak gibi aileyi rencide edici olayların yaşandığı aslında biliniyor."

'YALIKAVAK MARİNA: LİMANA EL KOYMAK İÇİN YAPMIŞLAR'

Peker, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'ı, Mübariz Mansimov'a ait Yalıkavak Marina'yı ele geçirmekle suçlamıştı.

İktidar yetkilisi bu iddiayla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

  "Ağar’ın bu tarz işlerle malına mal kattığı sürekli kulağımıza çalınıyordu. Çok değerli olan o limanla ilgili iddialar doğru. Burada Aliyev’in başlattığı bir operasyonla limanın alındığı ve FETÖ iddiasının asılsız olduğu zaten dillendirilen, parti içerisinde konuşulan bir şeydi. Bu iddia doğru. Limana el koymak için yapmışlar.”

PEKER’E SORUŞTURMA: ŞİKÂYETÇİ OLUNMASI İSTENMİŞ OLABİLİR

İktidar kaynakları, Peker hakkında 2018 yılından bu yana rafta duran İstanbul’daki soruşturmanın, Nisan 2021’e gelindiğinde somut bir suçlamayla hız kazanması için, H.H.B isimli kişiden, "şikayetçi olmasının istenmiş olabileceğini" öne sürdüler. 

AKP İÇİNDE VE İTTİFAKTA KRİZ

AKP'den bir başka kaynak, yaşananların partiye etkisini, “Parti için çok ciddi bir kriz söz konusu” ifadeleriyle anlattı.

AKP kaynağına göre Cumhurbaşkanı'nın bu konuda net tavır almasını zorlaştıran başlıklardan biri Cumhur İttifakı'nda kriz potansiyeli, diğeri de Soylu ve Albayrak arasındaki gerilim.  AKP kaynağı, “Cumhurbaşkanı’nın Cumhur İttifakı ile ittifak koşulu olan Soylu’dan ve onun ile Albayrak arasında yaşananlardan rahatsız olduğu, ittifakın AKP açısından çok bağlayıcı olduğu ve bunun rahatsızlık yarattığı zaten biliniyor" ifadelerini kullandı. 

'CUMHUR İTTİFAKI'NIN ZORUNLU KOŞULLARININ ORTADAN KALKMASINA NEDEN OLABİLİR'

Kaynak, bu krizin Cumhur İttifakı’nı oluşturan koşulların ortadan kalmasıyla sonuçlanabileceğini şu sözlerle ifade etti:

“Bu süreç, Soylu’yu hükümet içerisinde daha pasif bir pozisyona çekmekle ya da doğrudan istifasıyla sonuçlanabilir. Bunu bizzat ‘devletin’ kendisi yapıyor olabilir. Bu kriz, Soylu’nun gitmesi ve Cumhur İttifakı'nın zorunlu koşullarının ortadan kalkmasına neden olabilir. Soylu bir anda görevden alınarak parti dışında bırakılamaz belki ama daha önce de partide istenmeyen kişilere yapıldığı gibi parti içerisinde etkisiz hale getirilmesinin taşlarını döşeyen bir süreç olabilir. Ya bu savaş giderek çirkinleşir ve iddialarda adı geçen aktörlerin sayısı artar ya da Soylu istifaya zorlanır.”

'‘MAFYA YÜKLERİ’, KULAĞIMIZA ÇALINAN ŞEYLERDİ' 

Yine iktidar yetkilisi, “Bu yaşananlar AKP içerisinde, ‘Siyaset yük kaldırmaz’ şeklinde yorumlanıyor. Soylu'nun mafyayla ilgili yükleri olduğu ve bunun hesaplaşmasının görüldüğü havası hâkim. Zaten duyduğumuz, kulağımıza çalınan şeylerdi, şimdi ayyuka çıkmış oldu. AK Parti içerisinde hala, Erdoğan tüm bunları düzeltecek umudu var” dedi.