IKSV sergisine bir günde iki saldırı

15. İstanbul Bienali kapsamında süren sergilerden Üsküdar’daki Abdülmecid Efendi Köşkü’ndeki eserlere 4-5 kişilik bir grup 'laiklik bu mu' diyerek saldırdı.22-10-2017 17:43

İKSV tarafından Koç Grubu ana sponsorluğunda düzenlenen 15. İstanbul Bienali kapsamında Üsküdar Bağlarbaşı’ndaki Abdülmecid Efendi Köşkü’nde sergilenen Ömer Koç koleksiyonu eserlerine 4-5 kişilik bir grup tarafından ‘Laiklik bu mu’, ‘Bu memleket sizin yüzünüzden bu hale geldi’ bağırmaları eşliğinde saldırı düzenlendi.

T24’te yer alan habere göre, Abdülmecid Efendi Köşkü’ne saat 14.00 sıralarında gelen saldırgan grup 1. kattaki sergi alanında olay çıkardı. Önünde özel güvenlik görevlisinin beklediği Ron Mueck’e ait ‘hırka altındaki adam’ heykelinin önüne gelen grup eseri tahrip etmek istedi. Saldırıyı önlemeye çalışan güvenlik görevlisini itekleyerek yere düşüren saldırganlar diğer güvenlik görevlilerin müdahalesiyle heykelden birkaç metre uzaklaştırıldı.

"LAİKLİK BU MU"

Bu sırada ‘Laiklik bu mu’, ‘Bu memleket sizin yüzünüzden bu hale geldi’, ‘Burada bunlar sergilenemez’ diye bağıran grubun etrafı güvenlik görevlileri tarafından çevrildi. Grup, eserlere karşı saldırıyı sürdürmek isterken, sergiyi gezmeye gelen vatandaşlar alkış tutarak saldırıyı protesto etti. Vatandaşlar, “Görmek istemiyorsanız gelmeyin. Dışarı, dışarı” sözleriyle alkışla tempo tuttular. Saldırganlar yaklaşık 15 dakika süren arbedenin ardından eserin sergilendiği salondaki kapıdan bahçeye çıkarıldılar.

BİR GÜNDE İKİ SALDIRI

Saldırganlar için emniyete bildirimde bulunan güvenlik görevlileri bugün 2. kez saldırı olduğunu söylediler. Sabah saatlerinden yapılan ilk saldırıyı düzenleyenleri polise teslim ettiklerini belirten güvenlik görevlileri, “Ancak bu tip saldırganlar serbest bırakılıyor. Bir yaptırım uygulanmıyor” dedi.