İklim değişikliği 2018 yılında 62 milyon kişiyi etkiledi

Dünya Meteoroloji Örgütü'nün açıkladığı Küresel İklim Raporu'nda 2018'de aşırı hava koşullarının neden olduğu doğal afetlerin yaklaşık 62 milyon kişiyi etkilediği vurgulanırken son dört yılın şimdiye kadar kaydedilen en sıcak seneler olduğu ifade edildi. 29-03-2019 00:27

Dünya Meteoroloji Örgütü'nün (WMO) bugün açıklanan ''Küresel İklim Durumu'' raporunda, iklim değişikliğinin ''fiziksel ve finansal etkilerininin arttığı'' vurgulandı. Rekor seviyedeki sera gazı salınımının küresel sıcaklıkları giderek daha tehlikeli sevileyelere yükselttiğinin belirtildiği raporda, son dört yılın şimdiye kadar kaydedilen en sıcak seneler olduğu ifade edildi. 

Örgütün 1994'te ilk raporu yayımlandığında atmosferdeki milyon parçacık (ppm) içindeki karbondioksit yoğunluğunun 357.0 ppm olduğu ancak geçen yılki ortalamanın 405.6 ppm'ye ulaştığına dikkatin çekildiği raporda, sera gazı salınımlarının daha fazla artmasının beklendiği belirtildi. 

'2018'DEKİ HAVA KOŞULLARI SEBEPLİ DOĞAL AFETLER 62 MİLYONU ETKİLEDİ'

Raporda, ''2018'de aşırı hava koşullarının neden olduğu doğal afetler yaklaşık 62 milyon kişiyi etkiledi'' ifadesine yer verildi. 

Rapora göre, 35 milyon kişi sellerden, 9 milyon kişi ise kuraklıktan etkilenirken; Avrupa, ABD ve Japonya'da sıcak hava dalgası ile orman yangınlarına bağlı bin 600'den fazla ölüm yaşandı. 

Örgüt, raporunda deniz seviyelerinin de 2018'de bir önceki yıla göre 3.7 mm yükseldiğini bildirdi.

'DÖNÜŞÜ OLMAYAN BIR NOKTADAYIZ'

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, raporun açıklandığı BM Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında, 23 Eylül'de New York'ta gerçekleştirilecek İklim Zirvesi'ne katılacak liderlere, ''Konuşmayla değil planla gelin'' çağrısı yaptı. 

Guterres, dönüşü olmayan bir noktaya gelindiği uyarısında bulunarak, iklim değişikliğine karşı çabaların artırılmasını istedi. 

Paris İklim Anlaşması'nda küresel sıcaklık ortalamasının 1,5 dereceden fazla artmasını önleme hedefine ulaşılabilmesi için sera gazı salınımının 2030 yılında 2010 yılına göre net olarak yüzde 45 azaltılması, 2050 yılı itibariyle net olarak sıfırlanması gerektiği ifade ediliyor. (AA)