İklim aktivisti Thunberg liderleri hedef aldı: 'Boş sözlerinizle çocukluğumu çaldınız!'

16 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg, liderleri hedef alarak "Sizler ne cesaretle bizden umut bekliyorsunuz. Boş sözlerinizle çocukluğumu ve hayallerimi çaldınız" dedi.23-09-2019 20:48

İklim Zirvesi'nde konuşan 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, liderleri hedef alarak "Benim burada olmamam gerek, okyanusun ötesinde okulda olmam gerek. Sizler ne cesaretle bizden umut bekliyorsunuz. Boş sözlerinizle çocukluğumu ve hayallerimi çaldınız" dedi.

İngiltere'den açıldığı sıfır karbon salınımlı yelkenliyle Atlantik Okyanusu'nu geçerek New York'a gelen ve İklim Zirvesi'ne katılan Thunberg, konuşmasında liderleri sert şekilde eleştirdi.

'SİZ SADECE PARA VE EKONOMİK BÜYÜMELERİNİZDEN BAHSEDİYORSUNUZ'

Thunberg, "Benim burada olmamam gerek, okyanusun ötesinde okulda olmam gerek. Sizler ne cesaretle bizden umut bekliyorsunuz. Boş sözlerinizle çocukluğumu ve hayallerimi çaldınız. Ben yine de şanslı çocuklardan biriyim. İnsanlar ölüyor, ekosistemimiz çöküyor, kitlesel yok oluşla karşı karşıyayız ama siz sadece para ve ekonomik büyümelerinizden bahsediyorsunuz. Bu ne cesaret" ifadelerini kullandı.

'GELECEK NESİLLERİN GÖZÜ ÜSTÜNÜZDE OLACAK'

İklim değişikliğine bir süredir dikkati çektiğini ve ancak liderlerin bunu görmezden geldiğini belirten Thunberg, şunları kaydetti:

"Buruya gelip her şeyi yaptığınızı söylüyorsunuz. Gerçekten durumun ciddiyetini anlıyorsanız ve halen harekete geçmiyorsanız bu şeytan olduğunuzu gösterir ama buna inanmak istemiyorum... Bizi hayal kırıklığına uğratıyorsunuz ama gençler artık sizin ihanetinizin farkına vardı. Gelecek nesillerin gözü sizin üstünüzde olacak."