İkizdere'de yapılmak istenen taş ocağı projesi 'davet usulü'yle Cengiz'e verildi!

Cengiz İnşaat'ın İşkencedere Vadisi'nden yapmak istediği taş ocağı bölge halkının tepkisiyle karşılaştı. Vadide taş ocağı yapılmasını istemeyen yurttaşlar birçok kez iş makinelerini durdururken, AKP ise Cengiz İnşaat'ın bölgede kalması için diretiyor.24-04-2021 12:16

Cengiz İnşaat'ın Rize'nin İkizdere ilçesinde bulunan İşkencedere Vadisi'nden yapmak istediği taş ocağı bölge halkının tepkisiyle karşılaştı. Vadide taş ocağı yapılmasını istemeyen yurttaşlar birçok kez iş makinelerini durdururken, AKP ise Cengiz İnşaat'ın bölgede kalması için diretiyor.

Gerçek Gündem'den Serhat Yılmaz'ı haberine göre, dünyada koruma altında olan 200 vadiden biri olan İşkencedere'de, Cengiz İnşaat'ın taş ocağı çalışmaları yapması bölge halkının tepkisiyle karşılaştı. Taş ocağı yapılmasına karşı çıkan yurttaşlar birçok kez iş makinelerini durdurdu. Cengiz İnşaat ise, tepkilere rağmen AKP'nin desteğiyle bölgedeki faaliyetlerinde ısrar ediyor.

ADRESE TESLİM İHALE

Kamu İhale Kurumu'nun deprem gibi olağanüstü haller için uyguladığı "21B Pazarlık" usulü, son zamanlarda AKP'nin yandaş şirketlere ihale dağıtmak için kullandığı bir yöntem halini aldı.

İşkencedere Vadisi'ne yapılmak istenen taş ocağının ihalesi de 21B ile davet usulü ile yapıldı.

İHALEDE YİNE 'TANIDIK' ŞİRKETLER

Davet Usulü ile 2020 yılının temmuz ayında yapılan ihaleyi Kolin, Çelikler gibi inşaat şirketlerini geride bırakan Cengiz İnşaat kazandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ihalenin maliyeti ise 1 milyar 719 milyon 780 bin 618 lira olarak ifade edildi.

ERDOĞAN'DAN DESTEK

İyidere’deki lojistik merkez ve liman yapımında kullanılacak bazaltların çıkarılacağı taş ocağı için, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devreye girdi.

Rize İyidere Lojistik Limanı İnşaatı Projesi kapsamında deniz dolgusunda kullanılacak hammaddenin temini için ihtiyaç duyulan taş ocağı ile bağlantı yoluna isabet eden bazı taşınmazlar kamulaştırıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca alınan acele kamulaştırma kararı 20 Mart 2020 tarihinde yayımlanan Resmî Gazete’de Erdoğan’ın imzası ile yer aldı.

Alınan acele kamulaştırma kararı ise 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 27. Maddesine dayandırıldı. 

BÖLGENİN EKOLOJİK YAPISINA ZARAR VERECEK

Bölge halkı iş makinelerinin çalışmasını defalarca durdururken, 31 milyon 448 bin ton dinamit patlatılarak çıkarılacak 16 milyon tona yakın taşın ve kurulacak tesisin bölgenin ekolojik yapısını yok edeceğini ifade ediliyor.