İkinci yargı paketi teklifi bu hafta görüşülecek

Bu hafta görüşmeleri başlayacak olan ikinci yargı paketi teklifine göre duruşmaların bir kısmı veya tamamı gizli yapılabilecek.20-07-2020 08:11

Meclis Genel Kurulu bu hafta, ikinci yargı paketi olarak bilinen Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi ile istihdama ilişkin kanun teklifini görüşecek.

İkinci yargı paketinin bu hafta Genel Kurul’da kabul edilerek yasalaşması bekleniyor. Teklife göre, ''yargılamayla ilgili kişilerin korunmaya değer üstün bir menfaatinin bulunması'' halinde, duruşmaların bir kısmı veya tamamı gizli yapılacak.

Milliyet'in haberine göre, hakimin reddi nedenlerine, daha önce aynı uyuşmazlıkta arabuluculuk veya uzlaştırmacılık yapmış olma da eklenecek.

Ayrıca İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, ‘bireylerin kişilik haklarına özel hayatın gizliliğine ve diğer temel hak ve özgürlüklere aykırı yahut çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimlerine zarar verici şekilde internet kullanımının önlenmesi’ iddiasıyla TBMM bünyesinde Dijital Mecralar İhtisas Komisyonu kurulmasını da amaçlıyor.

Bu komisyon, Ekim ayında TBMM Başkanlığı’na sunulması planlanan sosyal medyada kısıtlama düzenlemesine bir “hazırlık” olarak yorumlanıyor. Uzmanlar, kısıtlama getirecek düzenlemelerin bu komisyonda görüşüleceğini, AKP’nin halkı yasaklara hazırlamak için “önden” bu komisyonu kurduğunu vurguluyor.

DURUŞMALAR GİZLİ YAPILABİLECEK

Hukuk Muhakemelerine ilişkin Kanun Teklifine göre, “yargılamayla ilgili kişilerin korunmaya değer üstün bir menfaatinin bulunması” halinde, duruşmaların bir kısmı veya tamamı gizli yapılacak. Hakimin reddi nedenlerine, daha önce aynı uyuşmazlıkta arabuluculuk veya uzlaştırmacılık yapmış olma da eklenecek. Tanığın, bilirkişinin veya uzmanın ses ve görüntü nakledilmesi yoluyla bulundukları yerden dinlenilmesi için tarafların rızası gerekecek.