İki ülke daha: Koronavirüs şu ana kadar kaç ülkede görüldü?

Koronavirüs Avrupa'da iki ülkeye daha yayıldı. Virüsün şu ana kadar görüldüğü ülkeler 50'ye yükseldi.27-02-2020 14:43

Çin’in Vuhan kentinden başlayarak dünyaya yayılan koronavirüs vakaları Danimarka ve Estonya’da da görüldü.

Danimarka Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İtalya’da kayak tatilinden dönen bir kişide koronavirüse rastlandığı belirtildi.

Açıklamada, eşi ve oğluyla İtalya’da yaptığı kayak tatilinin ardından 24 Şubat’ta ülkeye dönen bir kişinin, öksürük ve ateş belirtileri üzerine hastaneye kaldırıldığı, burada yapılan testlerin pozitif çıktığı ancak eşinde ve oğlunda virüse rastlanmağı ifade edildi.

TV2 kanalı, söz konusu kişinin çalışanlarından biri olduğunu açıkladı.

AVRUPA'DA EN YAYGIN ÜLKE İTALYA

Koronavirüsün en yaygın görüldüğü Avrupa ülkesi olan İtalya’da şu ana kadar 12 kişi hastalık nedeniyle yaşamını yitirdi, doğrulanmış vaka sayısı da 400’e yükseldi.

İtalya’nın Lombardiya Bölgesi’nde bölgesel yönetim başkanı Attilio Fontana, yakın çalışma arkadaşında yeni tip koronavirüs tespit edildiği için kendisini iki haftalık karantinaya aldığını duyurdu.

Fontana, Facebook hesabından paylaştığı bir görüntüde, yakın çalışma arkadaşının Kovid-19 analizlerinin pozitif çıktığını belirterek, bu nedenle yapmaları gereken basın toplantısını iptal etmek durumunda kaldıklarını anlattı.

ESTONYA’DA DA GÖRÜLDÜ

Estonya da, İran’dan dönen bir kişide koronavirüse rastlandığını açıkladı.

Rusya ajanslarının aktardığına göre Estonya Sosyal İşler Bakanı Tanel Kiik, “(Virüs saptanan kişi) Estonya’da daimi oturma izni olan biri ancak Estonya vatandaşı değil. Bana verilen bilgiye göre kendisi İran vatandaşı” dedi.

TOPLAMDA 2 BİN 805 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Çin’den yayılan virüsle ilgili dünya genelinde 82 bin 164 vaka olduğu ve toplamda 2 bin 804 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. 82 bin 164 vakanın 78 bin 497'si Çin'de görülürken, yine aynı şekilde resmi rakamlara göre 2 bin 804 ölümün 2 bin 744'ü Çin’de görüldü.

ÇİN’DEN SONRA EN ÇOK İTALYA VE İRAN

Çin'den sonra virüsten yaşamını yitirenlerin en çok olduğu ülkeler ise İran ve İtalya. İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kianush Jahanpur dün (çarşamba) devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, ölü sayısının 19'a yükseldiğini söyledi. Bugün yapılan açıklamada ise ölü sayısının 26'ya yükseldiği, toplamda 245 kişide ise koronavirüs vakası tespit edildiği ifade edildi. İtalya'da ise koronavirüs salgınından yaşamını yitirenlerin sayısı 12 olarak açıklandı. Hastalığın tespit edildiği kişi sayısının 374'ü bulduğu belirtilirken virüsün ilk kez ikisi 10, diğerleri 4 ve 15 yaşındaki 4 çocuğa da bulaştığı da kaydedildi.

VAKA SAYISINDA GÜNEY KORE İKİNCİ

Çin'den sonra en fazla vakanın görüldüğü ülke ise 1595 ile Güney Kore.

Güney Kore'yi sırasıyla 453 ile İtalya, 245 ile İran, 189 ile Japonya, 93 ile Singapur, 91 ile Hong Kong, 60 ile ABD, 40 ile Tayland, 33 ile Bahreyn, 32 ile Tayvan, 27 ile Almanya, 26 ile Kuveyt, 23 ile Avustralya, 22 ile Malezya, 18 ile Fransa, 16 ile Vietnam, 13 ile İspanya, BAE ve İngiltere, 11 ile Kanada, 10 ile Makao, 5 ile Irak, 4 ile Umman, 3 ile Filipinler ve Hırvatistan, 2 ile İsrail, Rusya, Lübnan, Finlandiya, Pakistan, İsveç ve Avusturya takip ediyor.

Afganistan, Nepal, Kamboçya, Cezayir, Belçika, Finlandiya, İsveç, Norveç, Hırvatistan, Gürcistan, Kuzey Makedonya, İsviçre, Brezilya, Romanya, Mısır, Yunanistan, Sri Lanka ve Danimarka ve Estonya'da da 1'er vaka bulunuyor. 

50 ÜLKEYE YAYILDI

Koronavirüs, dünya üzerinde şu ana kadar 50 ülkeye yayıldı.