İki gün önce açılan Taksim Meydanı'ndaki 'Kavuşma Durağı'na kaldırma kararı

İBB'nin iki gün önce (15 Şubat) Taksim Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması sürecinde kullanılmak üzere yaptırdığı 'Kavuşma Durağı'nın kaldırılmasına karar verildi.17-02-2020 17:29

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Araştırmaları Merkezi tarafından Taksim Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması sürecinde yapılacak çeşitli etkinlikler için meydana geçici olarak ‘Kavuşma Durağı’ adıyla bir strüktür yerleştirilmişti. İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu, iki gün içinde toplanarak Kavuşma Durağı’nın kaldırılmasına karar verdi. Aynı meydanda geçen yıl Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı da ‘Dijital Gösterim Merkezi’ adıyla çadır kurmuştu. Koruma kurulu aylardır meydanda olan çadır için de kaldırma kararı aldı.

Habertürk’ten Murat Bardakçı’nın haberine göre, İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, izin alınmadığı gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Kavuşma Durağı'nı kaldırmasını istedi ve aksi takdirde suç duyurusunda bulunacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın çadırı aylardır meydanda duruyordu.

Armağan Akdoğan tarafından tasarlanan ve üretilen, Mehmet Kendil ile beraber İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat ve yine İBB bünyesinde çalışan İnşaat Mühendisi Oktay Özel ile Mimar Merve Gedik Âlâ tarafından ortaya çıkarılan Kavuşma Durağı 15 Şubat’ta açılmış ve bir konser verilmişti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Kavuşma Durağı’nı ziyaret etmişti.