İki doz aşıda mavi kategorideki il sayısı 24'e yükseldi

Covid-19'a karşı ikinci doz aşılamada Uşak yüzde 75 oranını geçerek mavi kategori, Sakarya ise yüzde 65'i geçerek sarı kategoriye dahil oldu.07-10-2021 10:42

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19'a karşı ikinci doz aşı oranı yüzde 75'i geçen il sayısının 24'e ulaştığını açıkladı.

Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Covid-19'a karşı ikinci doz aşı oranı Uşak'ta da yüzde 75'i geçti. Böylece mavi il sayımız 24'e ulaştı. Hepimizin lehine sonuçlar için ikinci doz aşı oranında yarışalım" dedi.

SAKARYA SARI KATEGORİYE GEÇTİ

Sakarya'da ise ikinci doz aşı oranının yüzde 65'i geçtiğini belirten Koca, "Sakarya'nın haritadaki rengi artık sarı. Hepimizin lehine sonuçlar için ikinci doz aşı oranında yüzde 75'i aşmak üzere yarışalım" ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son bir ayda birinci doz koronavirüs aşısını yaptıranların sayısı günlük ortalama 142 binde kaldı. Bu rakam ikinci doz aşıda ise günde ortalama 227 bin seviyelerinde seyretti. Uzmanlara göre, Türkiye'de günlük 1 milyon aşı yapılması gerekiyor.