İki bakana o okulda yaşananlar soruldu

CHP’li vekil Bülent Öz, Çanakkale’de bir ortaokulda yaşanan mobbing ve istismarlara ilişkin Milli Eğitim Bakanı Yılmaz ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya’ya soru önergesi verdi.20-11-2017 19:00

Çanakkale Merkez Şemsettin Fatma Çamoğlu Ortaokulu’nda geçtiğimiz sene okuldaki kız öğrencilere istismarda bulunan Halim Tutar isimli görevli, okul müdürü İslam Demirel’in yaşanan olayı ört bas etmeye çalışmasına rağmen okulda görevli iki öğretmenin çabasıyla uzaklaştırma almıştı.

Yine aynı okulda, 16 Kasım’da yerel basında yer alan habere göre; okul müdürü İslam Demirel, Öğretmen Suna Davulcu’yu bir konuyu görüşmek üzerine odasına çağırarak, azarlamış ve bunun üzerine sinir krizi geçiren Davulcu hastaneye kaldırılmıştı.

‘ÇÖZÜM MAHREMİYET EĞİTİMİ Mİ?’

Yaşanan olaylarla ilgili Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya soru önergesi veren CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, önergede istismar olayı ile ilgili; Tutar’ın, sonrasında İMKB Anadolu Lisesi’nde görevine devam ettiği ve şu an askerde olduğu öğrenildiğini kaydederken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın, çocukların kendi bedenlerini korumayı öğrenmeleri ve kendi izinleri olmadan onlara kimsenin dokunmaması gerektiğini bilmeleri için “mahremiyet eğitimi” üzerine çalıştığını söylediğini hatırlattı. Öz, Kaya’ya “Mahremiyet eğitiminin bu konunu esas sebebi olduğu konusunda hala aynı fikirde misiniz” diye sordu.

Öz’ün verdiği soru önergesinde okul müdürü Demirel ilgili kısım ise şu şekilde geçiyor;

“Öğretmenler arasında adaletsiz dağıtılan ders sayıları, müdürün aynı okulda çalışan eşinin meslektaşlarından ayrıcalıklı bir ders programına ve nöbet çizelgesine sahip olması, aynı zamanda okuldaki engelli öğrenciler için yapılan özel tuvaleti kullanması,  müdürün okuldaki öğretmenlere karşı öfkeli davranışları ve sözleri, geçen yıl okulda çalışan memur Halim Tutar’ın bazı kız öğrencileri taciz etmesi ortaya çıkmasına rağmen bir işlem yapmak istememesi.”

Öz’ün Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi ise şöyle:

  1. Olayda ismi geçen tacize dahi göz yuman okul yöneticisi ve eşi hakkında bir işlem başlatmayı düşünüyor musunuz?

  2. Okulda memur olarak görev yapan ve öğrencileri taciz eden Halim Tutar hakkında başlatılmış bir işlem var mıdır? Varsa bu kişi halen memuriyetine nasıl devam etmektedir.

  3. Halim Tutar isimli tacizci memur hala çocuklarımızı eğitim almaları için gönderdiğimiz herhangi bir okulda çalışmaya devam etmekte midir?

  4. Okul müdürlerinin yönetici olarak başarılı ya da yeterli olup olmadıklarını okul içinde ölçen bir değerlendirme sistemi oluşturmayı düşünüyor musunuz?